| A.1. Informace podle § 7 odst. 3 zákona |
|---|
| Účetní jednotka použila účetní metody způsobem, který vychází z předpokladu, že bude nepřetržitě pokračovat ve své dosavadní činnosti a že u ní nenastala žádná skutečnost, která by ji omezovala nebo zabraňovala v dosavadní činnosti. |
| A.2. Informace podle § 7 odst. 4 zákona |
| Uspořádání a označování jednotlivých položek výkazu Rozvaha a Výkazu zisku a ztráty a jejich obsahové vymezení a způsoby oceňování jsou v souladu s platnými předpisy. Ke změně předmětu podníkání v průběhu kalendářního roku nedošlo. |
| A.3. Informace podle § 7 odst. 5 zákona |
| V účetní závěrce byly použity účetní metody, které jsou v souladu se zákonem o účetnictví č. 563/1991 Sb. včetně jeho novelizací a v souladu s českými účetními standardami. Byla použita vyhláška č. 410/2009 Sb. a změny k ní č. 403/2011 Sb., vyhláška č.383/2009 Sb. Podle § 9 zákona 563/1991 Sb. došlo od 1.1.2014 k přechodu ze zjednodušeného způsobu vedení účetnictví na vedení účetnictví v plném rozsahu. |
| Číslo položky | Syntetický účet | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|---|
| P.I. | 901 | Majetek a závazky účetní jednotky | 6744180.38 | 6744026.58 |
| P.I.1. | 901 | Jiný drobný dlouhodobý nehmotný majetek | 198591.38 | 198591.38 |
| P.I.2. | 902 | Jiný drobný dlouhodobý hmotný majetek | 6545589.00 | 6545435.20 |
| P.I.3. | 905 | Vyřazené pohledávky | 0.00 | 0.00 |
| P.I.4. | 906 | Vyřazené závazky | 0.00 | 0.00 |
| P.I.5. | 909 | Ostatní majetek | 0.00 | 0.00 |
| P.II. | Krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů a krátkodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 | |
| P.II.1. | 911 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.2. | 912 | Krátkodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.3. | 913 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.4. | 914 | Krátkodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.5. | 915 | Ostatní krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.6. | 916 | Ostatní krátkodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.III. | Podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 | |
| P.III.1. | 921 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu úplatného užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 |
| P.III.2. | 922 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodou úplatného užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 |
| P.III.3. | 923 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.III.4. | 924 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.III.5. | 925 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.III.6. | 926 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.IV. | Další podmíněné pohledávky | 0.00 | 0.00 | |
| P.IV.1. | 931 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.2. | 932 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.3. | 933 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.4. | 934 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.5. | 939 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.6. | 941 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.7. | 942 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.8. | 943 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.9. | 944 | Krátkodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.10. | 945 | Dlouhodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.11. | 947 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.12. | 948 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.V. | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů a dlouhodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 | |
| P.V.1. | 951 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.2. | 952 | Dlouhodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.3. | 953 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.4. | 954 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.5. | 955 | Ostatní dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.6. | 956 | Ostatní dlouhodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.VI. | Podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku | 163084.10 | 163084.10 | |
| P.VI.1. | 961 | Krátkodobé podmíněné závazky z operativního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.2. | 962 | Dlouhodobé podmíněné závazky z operativního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.3. | 963 | Krátkodobé podmíněné závazky z finančního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.4. | 964 | Dlouhodobé podmíněné závazky z finančního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.5. | 965 | Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce | 163084.10 | 163084.10 |
| P.VI.6. | 966 | Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.7. | 967 | Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.8. | 968 | Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.VII. | Další podmíněné závazky | 0.00 | 0.00 | |
| P.VII.1. | 971 | Krátkodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.2. | 972 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.3. | 973 | Krátkodobé podmíněné závazky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.4. | 974 | Dlouhodobé podmíněné závazky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.5. | 975 | Krátkodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.6. | 976 | Dlouhodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.7. | 978 | Krátkodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.8. | 979 | Dlouhodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.9. | 981 | Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.10. | 982 | Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.11. | 983 | Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.12. | 984 | Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.13. | 985 | Krátkodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.14. | 986 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII. | Ostatní podmíněná aktiva a ostatní podmíněná pasiva a vyrovnávací účty | 100980.00 | 100980.00 | |
| P.VIII.1. | 991 | Ostatní krátkodobá podmíněná aktiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.2. | 992 | Ostatní dlouhodobá podmíněná aktiva | 100980.00 | 100980.00 |
| P.VIII.3. | 993 | Ostatní krátkodobá podmíněná pasiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.4. | 994 | Ostatní dlouhodobá podmíněná pasiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.5. | 999 | Vyrovnávací účet k podrozvahovým účtům | 6682076.28 | 6681922.48 |
| A.5. Informace podle § 18 odst. 3 písm. b) zákona |
|---|
| Dle zákona 250/2000 Sb., § 18, odst. 3 , písmeno b) uvedeného zákona není škola zapsaná ve veřejném rejstříku. |
| A.6. Informace podle § 19 odst. 6 zákona |
|---|
| Dle vyhlášky č. 410/2009 Sb. došlo k přechodu vedení účetnictví ze zjednodušeného rozsahu na vedení účetnictví v plném rozsahu, a to od 1.1.2014. |
| B.1. | Informace podle § 66 odst. 6 zákona |
|---|---|
| B.2. | Informace podle § 66 odst. 8 zákona |
| Fond investic je k datu účetní závěrky plně pokryt finančními prostředky. | |
| B.3. | Informace podle § 68 odst. 3 zákona |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| C.1. | Zvýšení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku za běžné účetní období | 0.00 | 0.00 |
| C.2. | Snížení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku ve věcné a časové souvislosti | 91896.00 | 367196.00 |
| K položce | Doplňující informace k položkám rozvahy | Částka |
|---|---|---|
| A.I.5. | Stav účtu 018 vykazuje hodnotu drobného dlouhodobého nehmotného majetku. | 102128.00 |
| A.II.1. | Hodnota pozemků na účtu 031 je od března 2022 snížena o hodnotu pozemků, určených k prodeji ve výši 1,002.320,-Kč - viz účet 036. | 2331822.00 |
| A.II.3. | Hodnota staveb účtu 021 byla v prosinci 2019 zvýšena o částku technického zhodnocení nemovitého majetku - tělocvičny školy, a to ve výši 19,616.127,41 Kč. Rekonstrukce tělocvičny byla financovaná z prostředků Olomouckého kraje. K 31.12.2020 bylo na výše uvedeném účtu proúčtováno technické zhodnocení budovy ve výši 6,313.775,95 Kč - oprava střechy nad jídelnou, které financoval Olomoucký kraj. V prosinci 2023 byla pořizovací cena hlavní budovy školy navýšena o výměnu světel v rámci energeticky úsporných opatření a o opravu schodů u hlavní budovy a vybudování zastřešení nad nimi. V roce 2024 byla provedena rekonstrukce 1. podlaží staré budovy školy ve výši 7,187.378,36 Kč z důvodu otevření studijního oboru "Přírodovědné lyceum" od září 2024. V srpnu 2025 byla hlavní budova školy navýšena o technické zhodnocení - výměna oken ve spojovacím krčku ve výši 468.664,60 Kč. | 89742084.06 |
| B.I.2. | Stav účtu 112-Materiál na skladě je tvořen hodnotou skladu potravin ve školní kuchyni, čistících prostředků, PHM. | 206394.13 |
| B.II.1. | Účet 311-Odběratelé vykazuje aktuální stav pohledávek za odběrateli v hlavní i doplňkové činnosti. Dlužníci, pokud jsou v prodlení s úhradou, jsou průběžně upomínáni a evidence pohledávek je kontrolována. K datu závěrky jsou všechny neuhrazené faktury aktivní, nejedná se o staré, dlouhodobé pohledávky, které by byly obtížně vymahatelné. U všech pohledávek za odběrateli je předpoklad, že budou uhrazeny v následujícím měsíci. | 436125.00 |
| B.II.4. | Účet 314-Krátkodobé poskytnuté zálohy vykazuje zůstatky zálohových faktur, které budou vyrovnány v měsícich následujících. Jedná se o zálohy na ubytování na odbornou exkurzi žáků v roce 2026 a provozní zálohy z dodavatelsko-odběratelského vzahu. | 232603.27 |
| A.II.8. | Účet 042 - Nedokončený dlouhodobý hmotný majetek vykazuje hodnotu projektové dokumetace z dřívějších let na akce, které dosud nebyly realizovány. Bude nutné uvažovat o provedení odpisu zmařených investic do nákladů školy. | 244800.00 |
| B.II.29. | Na účtu 381-Náklady příštích období je účtováno o časovém rozlišení nákladů za předplatné za odborné časopisy pro výuku, dále za doménu, stravovací program, webhosting. licence na rok 2027. | 15879.08 |
| B.II.31. | Hodnota účtu 388-Dohadné účty aktivní je tvořena takto: UZ 33353 - přímé náklady 7,850.990,- UZ 301 - nepedagogové 2,310.891,- UZ 302 - odpisy 348.324,- UZ 311 - příspěvek na plyn 336.122,78 UZ 312 - příspěvek na el.energii 132.929,17 UZ 33092 - Projekt Šablony (r.2025-2027) 1,118.476,68 OrgC 625 - Projekt Erasmus 427.031,08 | 12524764.71 |
| B.III.9. | Zůstatek běžného účtu, vedeného u ČSOB Šumperk na účtu 241 plně souhlasí na výpisy z banky. Zahrnuje účet běžný (v tom: účet fondu odměn, rezervního fondu, investičního fondu, spořící účet k běžnému účtu, účet pro úhrady žáků na školní akce). Výše uvedený zůstatek je ověřen bankovními výpisy a provedenou iventurou k poslednímu rozvahovému dni. | 5149226.08 |
| B.III.10. | Zůstatek účtu FKSP, který je vedený na účtu 243 souhlasí na bankovní výpis a rozdíl (tj. příděl do FKSP za 3/2026 a neuhrazená faktura ) mezi stavem účtu a zůstatkem fondu bude zúčtován v měsíci následujícím. | 192367.99 |
| B.III.17. | Stav pokladny účtu 261 ke dni účetní závěrky souhlasí na provedenou fyzickou inventuru všech pokladen školy - tj. hlavní pokladna, pokladna školní kuchyně, pokladna domova mládeže a pokladna FKSP. Zůstatky byly odsouhlaseny provedenou inventurou. | 49982.00 |
| C.II.1. | Zůstatek účtu 411 - Fond odměn nevykazuje zůstatek. | 0.00 |
| C.II.2. | Účet 412-FKSP byl ve sledovaném období průběžně čerpán v souladu s vyhláškou FKSP a vnitropodnikovou směrnicí školy, nesoulad mezi finančním krytím a fondem je komentován v části Aktiva-účet 243. Jedná se o položky, která jsou předpisem zaúčtovány do účetního období 3/2026, ale finanční převod bude proveden v měsíci následujícím. Čerpání účtu 412 bylo v souladu s plánovaným rozpočtem a finanční prostředky byly ve skedovaném čtvrtletí vynaloženy na stravné zaměstnanců a rekreace | 213878.49 |
| C.II.3. | Rezervní fond tvořený ze zlepšeného výsledku hospodaření na účtu 413 není dlouhobě pokryt finančními prostředky. Jedná se o převzaté částky z roku 1995 z bývalého subjektu školního statku, který byl transformován do dnešní SOŠ. K datu 30.6.2014 činil tento nekrytý rozdíl částku 820.760,- Kč, po zaúčtování HV-ztráty za rok 2013 k datu pololetní závěrky k 30.6.2014 ve výši odepsaných nekrytých pohledávek z bývalého školního statku v hodnotě 374.432,63 Kč představuje nekrytí fondu částku 446.327,37 Kč. Zaúčtováním ztráty z hospodaření za rok 2013 nad rámec částky za odepsané pohledávky ve výši 73.223,75 Kč došlo ke snížen finančního krytí fondu na částku 210.079,09 Kč, který byl snížen v roce 2015 odpisem nedobytných pohledávek ve výši 20.635,29 Kč na částku Kč 189.443,80. V červnu roku 2015 došlo k zaúčtování přídělu do RF ze zlepšeného výsledku hospodaření roku 2014 dle nařízení zřizovatele, a to ve výši 149.364,71 Kč. V roce 2015 došlo k převodu částky 180.000,- Kč z rezervního fondu na posílení investičního fondu. K datu 31.12.2015 činil zůstatek fondu - účetně částku 625.771,17 Kč a finančně byl pokryt částkou 179.443,80 Kč. V červnu 2016 po proúčtování části záporného výsledku hospodaření, a to účetně i finančně, ve výši 179.443,60 Kč činil stav RF 446.327,37 Kč a finanční zůstatek byl nulový. K 30.6.2017 byl do RF zaúčtován příděl z kladného výsledku hospodaření roku 2016 ve výši 175.869,50 Kč a v listopadu 2017 byl proveden převod z RF do fondu investic ve výši 173.000,- Kč. Tento fond měl ke dni 31.12.2017 účetní hodnotu zůstatku 449.196,87 Kč a je krytý do výše 2.869,50 Kč. V červnu 2018 bylo provedeno do fondu proúčtování přídělu z kladného výsledku hospodaření roku 2017 ve výši 283.555,75 Kč, a to účetně i finančně. Čerpání fondu rezervního představuje převod částky 150.000,- Kč na posílení fondu investic. K 31.12.2018 měl tento fond ůčetní zůstatek 582.752,62 Kč, ale finančně byl pokryt částkou 136.425,25 Kč. V červnu 2019 byl do rezervního fondu proveden účetní i finanční příděl ze zlepšeného hospodářského výsledku roku 2018 ve výši 89.374,40 Kč. Účetní zůstatek účtu 413 byl k datu 1.1.2020 ve výši 672.127,02 Kč, finančně je pokryt částkou 225.799,65 Kč. V červnu 2020 byla částečně proúčtovaná ztráta z hospodaření za rok 2019 ve výši 225.799,65 Kč (tj. ve výši finančního krytí z r.2019). V červnu 2023 byl proveden příděl do RF z hospodářského výsledku roku 2022 - zisku ve výši Kč 637.907,33, a to účetně i finančně. V prosinci byl proveden, se souhlasem zřizovatele převod částky Kč 66.645,- do fondu investic. V červnu roku 2024 byl proveden příděl do rezervního fondu z hospodářského výsledku-zisku roku 2023 ve výši 621.350,53 Kč. V měsíci červenci 2024 byl proveden převod částky 700.000,- Kč na posílení fondu investic, se souhlasem zřizovatele, na akci "Rekonstrukce 1.podlaží staré budovy školy" V prosinci roku 2024 byl proveden druhý převod z rezervního fondu do fondu investic ve výši 490.000,- Kč (se souhlasem zřizovatele) jako spoluúčast na vícenákladech školy na akci "Rekonstrukce 1.podlaží staré budovy školy". Konečný zůstatek rezervního fondu k 31.12.2024 je ve výši 448.940,23 Kč a je pokryt finančními prostředky ve výši 2.612,86 Kč. V červnu roku 2025 byl proveden příděl do rezervního fondu z hospodářského výsledku roku 2025 ve výši 367.036,63 Kč a v prosinci byl se souhlasem zřizovatele proveden převod do fondu investic ve výši 200 tis.Kč. Konečný zůstatek fondu je 615.976,86 Kč, který je finančně krytý částkou 169.649,49 Kč. Nekrytá část rezervního fondu je ve výši 446.327,37 Kč. | 615976.86 |
| C.II.4. | Účet 414 Rezervní fond z ostatních titulů vykazuje ke sledovanému datu zůstatek: PS k 1.1.2026 - fin.dary 47.698,35 převod nevyčep. části projektu Šablony 2025 1,012.775,68 převod nevyčep. části projektu Erasmus 2025 427.031,08 | 1487505.11 |
| C.II.5. | Účet 416-Fond reprodukce majetku-investiční fond: PS k 1.1.2026 58.578,34 Tvorba: Odpisy HČ+DČ 284.275,- Čerpání: odvod z odpisů 246.000,- KZ k 31.12.2025 96.853,34 | 96853.34 |
| C.III.1. | Celkovým výsledkem hospodaření školy za sledované období je zisk - kladný výsledek hospodaření. | 668414.18 |
| D.II.8. | Zůstatek účtu 472 je tvořen takto: 427.031,08 Projekt Erasmus OrgC 625 1,012.775,68 Projekt OP JAK - Šablony | 1439806.76 |
| D.III.5. | Účet 321-Dodavatelé vykazuje zůstatek, který je tvořen splatnými závazky z dodavatelsko-odběratelských vztahů, které jou postupně dle splatnosti hrazeny. | 237035.66 |
| D.III.7. | Účet 324-Krátkodobé přijaté zálohy tvoří zálohy žáků na exkurze, sportovně technické kurzy,přijaté zálohy na stravné a ubytování žáků a zaměstnanců, ISIC karty, zálohy na učebnice, aj. Zálohy za akce, týkající se žáků školy nejsou záměrně účtovány do výnosů školy, protože jejich výše je značná, a to vzhledem k vysokým aktivitám v rámci školní výuky studijního oboru cestovní ruch-vysoká četnost jednodenních i vícedenních exkurzí v tuzemsku i zahraničí, což by vedlo k neúměrnému zkreslování hospodářského výsledku školy, a to vzhledem v souvislosti s vyúčtováním těchto akcí, tj. dlouhodobý nesoulad výnosů a nákladů. Proto byla zvolena varianta účtování akcí žáků přes účet 324. Do výnosů a nákladů školy jsou tyto akce pro žáky přeúčtovány z účtu záloh vždy po skončení akce kvůli evidenci DPH, kdy mají z důvodu osvobnozených plnění DPH vliv na výši krátícího koeficientu DPH. Vždy platí zásada, že v tomto případě náklady = výnosy, nesmi ovlivnit výsledek hospodaření celé školy. | 989991.00 |
| D.III.12. | Hodnota účtu 336-Sociální zabezpečení vykazuje předpis SP z mezd za měsíc 3/2026, který bude vyrovnán v následujícím měsíci. | 836433.00 |
| D.III.16. | Částka na účtu 342-Jiné přímé daně představuje předpis daně ze mzdy a srážkové daně za 3/2026. Závazek bude uhrazen v měsíci následujícím. | 238573.00 |
| D.III.32. | Účet 374 - Krátkodobé přijaté zálohy na transfery vykazuje tento zůstatek: UZ 33353 - přímé náklady 5,729.206,- UZ 301 - nepedagogové 2,892.000,- UZ 302 - odpisy 259.000,- UZ 311 - příspěvek na plyn 530.000,- UZ 312 - příspěvek na el.energii 200.000,- | 9610206.00 |
| D.III.13. | Účet 337 - Zdravotní pojištění zahrnuje splatné závazky ZP z předpisu mezd za 3/2026, které budou vyrovnány následující měsíc. | 363064.00 |
| D.III.10. | Úcet 331 - Zaměstnanci zahrnuje předpis mezd za 3/2026, který bude uhrazený na účet zaměstnanců školy v následujícím měsíci. | 2182486.00 |
| C.I.3. | Účet 403 - Tranfery na pořízení dlouhodobého majetku zahrnuje částku přijatého transferu z Projektu PTPV v roce 2014 na nákup učební pomůcky v rámci křížového financování ve výši 68.188,20 Kč, sníženou o měsíční odpisy tohoto investičního majetku. V prosinci 2014 byla na tomto účtu zaúčtována částka 5,858.569,06 Kč, a to dle nařízení zřizovatele, jako rozpuštěný transfer z MŽP a SFŽP na akci: "Realizace energeticky úsporných opatření - domov mládeže", jejímž investorem byl Olomoucký kraj. Technické zhodnocení budovy domova mládeže v rámci této akce bylo škole předáno do správy a užívání v prosinci roku 2014. V červenci 2016 (po konečném vyúčtování) byl na tento účet proúčtován transfer ze SFŽP Praha ve výši 85% hodnoty pořizovací ceny interiérových učebních prvků - dřevěné kachláky a bylinkové pexeso, odpisy z těchto dvou učebních pomůcek snižují účet 403 již od ledna 2016. V prosinci 2019 byla provedena zřizovatelem - Olomoucký kraj, rekonstrukce tělocvičny s transferovým podílem ve výši 4,642.765,82 Kč. V lednu 2024 byl pořízen traktor s návěsem z prostředků IROP, z této částky je vypočten transfer.podíl ve výši odpisů. Z projektu IROP bylo pořízeno zařízení na stáčení medu. Snížení účtu 403 představuje hodnotu transferového podílu z odpisů těchto výše uvedených položek majetku. | 9661880.07 |
| D.III.35. | Hodnota účtu 384 - Výnosy příštích období vykazuje zůstatek celoročního příspěvku na provoz UZ 300 sníženého o 3/12 vyplacené částky za 1-3/2026. | 2370270.00 |
| B.II.15. | Účet 343 - Daň z přidané hodnoty nevykazuje hodnotu. | 0.00 |
| D.III.17. | Hodnota účtu 343 - Daň z přidané hodnoty vykazuje zůstatek vlastní daňové povinnosti DPH za 1.čtvrtletí 2026 snížený o přijaté faktury, které spadají do účetního období 3/2026, ale DPH bude uplatněno v měsíci následujícím. | 7699.21 |
| D.III.20. | Účet 349 - Závazky k vybraným místním vládním institucím nevykazuje zůstatek. | 0.00 |
| A.II.10. | Zůstatek účtu 036 - Dlouhodobý hmotný majetek určený k prodeji představuje pořizovací hodnotu pozemků, včetně přecenění na reálnou hodnotu, které jsou ve vlastnictví Olomouckého kraje a v současné době se řeší jejich prodej stávajícímu nájemci. | 1002320.00 |
| K položce | Doplňující informace k položkám výkazu zisku a ztráty | Částka |
|---|---|---|
| A. | Všechny čerpané náklady za sledované období byly vynaloženy na nezbytné výdaje, spojené s provozem školy. Náklady v doplňkové činnosti byly ve výši 403.622,30 Kč. | 13506293.05 |
| A.I.1. | Účet 501-Spotřeba materiálu vykazuje náklady, které byly čerpané na běžné provozní nákupy spotřebního materiálu, náklady na nákup PHM do služebního auta, nákup čistícího a hygienického materiálu,materiálu na opravy, kancelářských potřeb a papíru, tonerů, aj. Náklady v doplňkové činnosti byly čerpány celkem ve výši 161.966,65 Kč. | 1162287.28 |
| A.I.2. | Účet 502-Spotřeba energie vykazuje za sledované období čerpání nákladů na spotřebu vody, plynu a elektrické energie. Náklady na topení závisí na klimatických podmínkách v zimních měsících. Na plyn a elektrickou energii škola obdržela příspěvek od zřizovatele. Náklady na spotřebu energií v doplňkové činnosti jsou ve výši 38.855,06 Kč. | 518716.86 |
| A.I.8. | Náklady na opravy a udržování, vedené na účtu 511 byly vynaloženy takto: výměna vodoměru ve výši 8 tis.Kč, oprava kopírky a tiskárny za 1 tis.Kč, oprava regulátoru plynu v hdnotě 4 tis.Kč, oprava konvektomatu ve školní kuchyni za 33 tis.Kč (pojistná uálost), oprava výpustného ventilu u kotle v kuchyni za 9 tis.Kč, oprava konvektomatu za 4 tis.Kč, oprava ukazatelů signalizace výtahu na domově mládeže za 28 tis.Kč (pojistná událost), oprava sprchových koutů na domově mládeže za 73 tis.Kč. | 161246.70 |
| A.I.12. | Účet 518-Ostatní služby vykazuje náklady na odvoz odpadu, poštovné, telefonní a mobilní služby, odvoz komunálního odpadu, internet, náklady na zpracování mezd, praní prádla,náklady na konzultační a poradenské služby, revize a servis, bankovní poplatky a ostatní náklady, které svým charakterem patří do této nákladové položky. Do této nákladové položky jsou zahrnuty i veškeré akce žáků, které jsou kompenzovány s účtem 602, a to z důvodu zahrnutí obratu do přiznání k DPH, jakožto položek osvobozeného plnění. Platí zde zásada, že tato analytika účtu 518 je 100% kompenzována s analytikou účtu 602 a neovlivňuje tak výsledek hospodaření školy (učebnice, exkurze, ISIC karty, STK, LVK, atd.) - tyto náklady jsou ve výši cca 2 mil.Kč tis.Kč. Dále jsou zde uvedeny ve značné míře náklady z projektů Erasmus a Šablony. V doplňkové činnosti je čerpaná částka ve výši 13.550,59 Kč. | 659069.22 |
| A.I.13. | Nejvyšší položku nákladů představují náklady na účtu 521-Mzdové náklady. Zahrnují vyplacené mzdy, OON formou DPP a také náhrady mezd za nemoc. Celková částka mzdových nákladů souhlasí na výkaz P1-04. V rámci doplňkové činnosti jsou vykazovány mzdové náklady ve výši 131.787,- Kč a týkají se zejména školní kuchyně. | 7628458.00 |
| A.I.14. | Úměrně ke mzdovým nákladům jsou čerpány náklady na zdravotní a sociální pojištění, vedené na účtu 524. Jejich výše je stanovena procentuelně z hrubých mezd dle platných sazeb pro odvody ZP a SP. V doplňkové činnosti představuje tento účet částku 30.792,- Kč. | 2515518.00 |
| A.I.28. | Účet 551-Odpisy dlouhodobého majetku zahrnuje reálné odpisy dlouhodobého majetku v hlavní a doplňkové činnosti. Je zvolen systém výpočtu odpisů pro doplňkovou činnost, odpisy v DČ byly nově přepočteny a stanoveny již pevnou částkou -na domově mládeže byly kriteriem počty prospaných nocí v rámci doplňkové činnosti a u školní kuchyně počet uvařených obědů pro cizí. Tímto koeficientem poté byl stanoven poměr odpisů pro hlavní a doplňkovou činnost již pevnou částku na celý rok. Mimo tento způsob jsou odpisy za pronájmy místností v areálu školy přeúčtovávány dle stanovených kalkulací v návaznosti na vystavené faktury za pronájmy. A právě tato výše odpisů z přeúčtovaných kalkulací, jejichž výši nelze v průběhu roku předvídat, představuje vždy na konci kalendářního roku výši vratky odpisů do rozpočtu zřizovatele. V doplňkové činnosti odpisy představují částku 25.275,- Kč. | 348324.00 |
| A.I.36. | Účet 549-Ostatní náklady z činnosti je tvořen zejména předpisem zaúčtování DPH za 1-4. čtvrtletí, a to vyrovnáním odpočtu DPH, tj. zúčtováním do nákladů,z hlediska DPH je zde účtováno také, pokud je to aktuální, o částkách neuplatněného odpočtu, a to na stranu Dal, tj. mínusem. | 308078.32 |
| B. | Celkové výnosy jsou tvořeny především příspěvky od zřizovatele, vedené na účtu 672, dále částkou za stravování a ubytování žáků a zaměstnanců. V doplňkové činnosti ve výši 839.795,83 Kč a jsou tvořeny především výnosy za pronájmy nemovitého majetku dle nájemních smluv, tržbami za ubytování a stravné pro cizí osoby. | 13599673.77 |
| B.I.3. | V hlavní činnosti vykazuje účet 602-Výnosy z prodeje služeb částky za ubytování žáků na domově mládeže a stravování žáků školy, zaměstnanců školy, žáků základní a mateřské školy a tržby za opis vysvědčení. V doplňkové činnosti jsou vykazovány částky za stravování cizích osob a ubytování hostů na domově mládeže ve výši 839.795,83 Kč. Výnosy za stravovací činnost jsou ale částečně kompenzovány s náklady na potraviny v rámci hlavní činnosti a doplňkové činnosti. | 1484839.59 |
| B.IV.2. | Účet 672-Výnosy vybraných místních vlád.institucí z transferů je tvořen výnosy takto: UZ 33353 - přímé náklady 7,850.990,- UZ 301 - nepedagogové 2,310.891,- UZ 302 - příspěvek na odpisy 348.324,- UZ 300 - příspěvek na provoz 837.730,- UZ 311 - příspěvek na plyn 336.122,78 UZ 312 - příspěvek na el.energii 132.929,17 UZ 33092 - Projekt Šablony 105.701,- Transferový podíl-hlavní činnost 87.912,- Transferový podíl v doplňkové činnosti je ve výši 3.984,- Kč. | 12010599.95 |
| C.2. | Výsledkem hospodaření v hlavní činnosti k danému období je zisk. V doplňkové činnosti je výsledkem hospodaření zisk ve výši 575.033,46 Kč. Celkovým výsledkem hospodaření školy je kladný výsledek hospodaření, který je vykázán rovněž ve výkaze Rozvaha-C.III.I jako výsledek hospodaření běžného účetního období. | 93380.72 |
| B.I.3. | Účet 603-Výnosy z pronájmu zahrnuje v doplňkové činnosti příjmy za pronájem pozemku, bytu aj. nebytových prostor dle stanovených kalkulací. Jedná se o dlouhodobě ověřené klienty, se kterými jsou uzavřeny smlouvy v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů. | 113874.68 |
| A.I.35. | Účet 558-Náklady z drobného dlouhodobého hmotného majetku zahrnuje nákup nového DDHM od 3 - 40 tis.Kč: bubnová škubačka za 13 tis.Kč, kancelářská židle ve výši 3 tis.Kč. | 15148.64 |
| A.I.20. | Účet 538 - Jiné daně a poplatky zahrnuje hodnotu dálniční známky na rok 2026. | 2570.00 |
| B.I.17. | Částka účtu 649 - Ostatní výnosy z činnosti zahrnuje v doplňkové činnosti výnosy z vystavených faktur za pronájem inventáře, podíl na nákladech za užívání nebyt.prostor, přefakturace energií a haléřové zaokrouhlení z vystavených faktur. Dále je zde zaúčtovaná částka ve výši 28.236,- za náhradu škody od pojišťovny - poškození skla konvektomatu a náhradu škody od pojišťovny za poškození výtahu na domově mládeže vlive zatečené vodey ve výši 68.521,- Kč. V doplňkové činnosti se jedná o částku 21.001,25 Kč - přefakturace energií a haléřové zaokrouhlení z vystavených faktur. | 96962.05 |
| A.I.15. | Účet 525 - Jiné sociální pojištění zahrnuje hodnotu zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za úraz nebo nemoc z povolání zaměstnanců ve výši 4,2%. | 46832.00 |
| B.I.16. | Hodnota účtu 648 - Čerpání fondů nevykazuje zůstatek. | 59801.65 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| A.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 189516.93 |
| A.II. Tvorba fondu | 76220.00 |
| 1. Základní příděl | 76220.00 |
| 2. Splátky půjček na bytové účely poskytnutých do konce roku 1992 | 0.00 |
| 3. Náhrady škod a pojistná plnění od pojišťovny vztahující se k majetku pořízenému z fondu | 0.00 |
| 4. Peněžní a jiné dary určené do fondu | 0.00 |
| 5. Ostatní tvorba fondu | 0.00 |
| A.III. Čerpání fondu | 51858.44 |
| 1. Půjčky na bytové účely | 0.00 |
| 2. Stravování | 23518.90 |
| 3. Rekreace | 6500.00 |
| 4. Kultura, tělovýchova a sport | 7639.54 |
| 5. Sociální výpomoci a půjčky | 0.00 |
| 6. Poskytnuté peněžní dary | 12500.00 |
| 7. Úhrada příspěvku na penzijní připojištění | 0.00 |
| 8. Úhrada části pojistného na soukromé životní pojištění | 0.00 |
| 9. Ostatní užití fondu | 1700.00 |
| A.IV. Konečný stav fondu | 213878.49 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| D.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 2103481.97 |
| D.II. Tvorba fondu | 0.00 |
| 1. Zlepšený výsledek hospodaření | 0.00 |
| 2. Nespotřebované dotace z rozpočtu Evropské unie | 0.00 |
| 3. Nespotřebované dotace z mezinárodních smluv | 0.00 |
| 4. Peněžní dary - účelové | 0.00 |
| 5. Peněžní dary - neúčelové | 0.00 |
| 6. Ostatní tvorba | 0.00 |
| D.III. Čerpání fondu | 0.00 |
| 1. Úhrada zhoršeného výsledku hospodaření | 0.00 |
| 2. Úhrada sankcí | 0.00 |
| 3. Posílení fondu investic se souhlasem zřizovatele | 0.00 |
| 4. Časové překlenutí dočasného nesouladu mezi výnosy a náklady | 0.00 |
| 5. Ostatní čerpání | 0.00 |
| D.IV. Konečný stav fondu | 2103481.97 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| F.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 58578.34 |
| F.II. Tvorba fondu | 284275.00 |
| 1. Peněžní prostředky ve výši odpisů hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku prováděné podle zřizovatelem schváleného odpisového plánu | 284275.00 |
| 2. Investiční příspěvek z rozpočtu zřizovatele | 0.00 |
| 3. Investiční dotace ze státních fondů a jiných veřejných rozpočtů | 0.00 |
| 4. Ve výši příjmů z prodeje svěřeného dlouhodobého hmotného majetku | 0.00 |
| 5. Peněžní dary a příspěvky od jiných subjektů | 0.00 |
| 6. Ve výši příjmů z prodeje majetku ve vlastnictví příspěvkové organizace | 0.00 |
| 7. Převody z rezervního fondu | 0.00 |
| F.III. Čerpání fondu | 246000.00 |
| 1. Pořízení a technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku, s výjimkou drobného hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku | 0.00 |
| 2. Úhrada investičních úvěrů nebo půjček | 0.00 |
| 3. Odvod do rozpočtu zřizovatele | 246000.00 |
| 4. Navýšení peněžních prostředků určených na financování údržby a oprav majetku, který příspěvková organizace používá pro svou činnost | 0.00 |
| F.IV. Konečný stav fondu | 96853.34 |
| Číslo | Položka | Období běžné brutto | Období běžné korekce | Období běžné netto | Období minulé |
|---|---|---|---|---|---|
| G. | Stavby | 89742084.06 | 29310709.46 | 60431374.60 | 60726982.60 |
| G.1. | Bytové domy a bytové jednotky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.2. | Budovy pro služby obyvatelstvu | 86671223.18 | 27380564.90 | 59290658.28 | 59579954.28 |
| G.3. | Jiné nebytové domy a nebytové jednotky | 2980926.18 | 1901259.56 | 1079666.62 | 1085507.62 |
| G.4. | Komunikace a veřejné osvětlení | 50938.90 | 6480.00 | 44458.90 | 44602.90 |
| G.5. | Jiné inženýrské sítě | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.6. | Ostatní stavby | 38995.80 | 22405.00 | 16590.80 | 16917.80 |
| Číslo | Položka | Období běžné brutto | Období běžné korekce | Období běžné netto | Období minulé |
|---|---|---|---|---|---|
| H. | Pozemky | 2331822.00 | 0.00 | 2331822.00 | 2331822.00 |
| H.1. | Stavební pozemky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.2. | Lesní pozemky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.3. | Zahrady, pastviny, louky, rybníky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.4. | Zastavěná plocha | 993567.00 | 0.00 | 993567.00 | 993567.00 |
| H.5. | Ostatní pozemky | 1338255.00 | 0.00 | 1338255.00 | 1338255.00 |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| I. | Náklady z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| I.1. | Náklady z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 64 | 0.00 | 0.00 |
| I.2. | Ostatní náklady z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| J. | Výnosy z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| J.1. | Výnosy z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 64 | 0.00 | 0.00 |
| J.2. | Ostatní výnosy z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |