Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

A.1. Informace podle § 7 odst. 3 zákona
Netýká se
A.2. Informace podle § 7 odst. 4 zákona
Netýká se
A.3. Informace podle § 7 odst. 5 zákona
Pro přepočet cizí měny na českou měnu používá MPO pevný kurz, vyhlášený Českou národní bankou k prvnímu pracovnímu dni v každém měsíci.
Kurzové rozdíly se účtují na nákladovém syntetickém účtu 563, resp. výnosovém syntetickém účtu 663.
Přecenění položek, které byly pořízeny v cizích měnách (např. Intersputnik v USD a EIF v EUR) se provádí k 31.12. kurzem v tento den vyhlášeným ČNB. Kurzové rozdíly jsou účtovány ve prospěch, resp. na vrub účtu 405 - Kurzové rozdíly.

Dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek je odepisován rovnoměrně měsíčně na základě odpisových plánů. Odpisové plány jsou nejméně jednou za rok revidovány ve spolupráci s útvary, které mají majetek v užívání.

Hladina významnosti pro účtování na účtech účtové skupiny 38 - Přechodné účty aktiv a pasiv následovně:
- od částky 5 000 000 Kč výše (tj. cca 0,10 promile výše aktiv brutto z předchozího uzavřeného účetního období), pro hodnotu jednoho účetního dokladu, pro který by z hlediska věcné a časové náplně připadalo jeho zaúčtování prostřednictvím účetní skupiny 38 - Přechodné účty aktiv a pasiv,
- od částky 10 000 000,- výše (tj. cca 0,2 promile výše aktiv brutto z předchozího uzavřeného účetního období), pro hodnotu součtu dvou a více účetních dokladů od téhož partnera transakce, pro které by z hlediska věcné a časové náplně připadalo jejich zaúčtování prostřednictvím účetní skupiny 38 - Přechodné účty aktiv a pasiv.
Celková hodnota nezaúčtovaných operací nesmí překročit hodnotu 0,4 promile hodnoty aktiv netto běžného období.

Rezervy a opravné položky - zde se účtování řídí podle ČÚS 705 a 706. Opravné položky se vytvářejí k pohledávkám, které představují riziko, že nebudou dlužníkem plně nebo částečně zaplaceny. Opravné položky jsou rovněž tvořeny v souvislosti s úvěrovými a záručními fondy NRB dle podkladů, obdržených od NRB, a.s. k vybraným FN s ohledem na potenciální návratnost - viz i níže komentář k metodice FN.

Podmíněná aktiva a podmíněná pasiva jsou oceňována v pořizovacích cenách.
O zásobách MPO účtuje metodou B.

Finanční nástroje tvoří cca 30 % bilančné sumy MPO. Základní informace:
Jsou obsahem SÚ 069 - ostatní finanční majetek.
a) Obsahem účtu jsou především finanční prostředky, které MPO vložilo do NRB, a.s. resp. NRI, a.s. Podle smluvních pravidel z nich banka vytváří úvěrové, záruční fondy a kapitálové fondy. Úvěrové fondy slouží k přímému poskytování úvěrů, záruční fondy slouží na ručení na úvěry, které podnikatelům poskytly komerční banky. Tyto činnosti nemůže MPO ze zákona vykonávat samo, proto tak činí prostřednictvím NRB, a.s. Jsou určeny k budoucí realizaci hospodářské politiky státu formou poskytování bankovních produktů za zvýhodněných podmínek. MF doporučilo pro tyto účely SÚ 069- ostatní finanční majetek. Z pohledu rozpočtu jde o dotaci, z pohledu účetnictví nejde o transfer. Peníze nemění vlastníka, banka je eviduje na klientských účtech.
b) V průběhu roku MPO vkládá finanční prostředky do banky. Tok peněz může být i opačný. Banka vrací. Vložené prostředky jsou hlavně z prostředků EU, MPO je do NRB vkládá z prostředků státního rozpočtu a prostřednictvím souhrnných žádostí žádá EU o refundaci.
c) U úvěrových fondů tvoří zůstatek účtu finanční prostředky na účtech banky a pohledávky do a po splatnosti. Z pohledávek po splatnosti vytváří MPO opravné položky ve výši 95%. U záručních fondů jde jen o finanční prostředky na účtech. U záručních fondů vytváříme opravné položky ve výši 95% na finanční prostředky odložené na účty označené jako plnění ze záruk.
d) MPO má v podrozvaze na SÚ 972 uvedenou celkovou známou alokaci (a její plnění) finančních prostředků, které plánuje vložit do jednotlivých fondů. Na vklad do fondu se nevytváří závazkový předpis, účtujeme na základě bankovního výpisu SÚ 069/223. Vklady a případné vratky účtuje průběžně. Počáteční a koncový stav fondu se dále liší o trvalé přírůstky nebo úbytky finančních prostředků, která na základě monitorovacích reportů u vybraných FN a vybraných významných položek účtujeme v průběhu roku a dle podkladů (výpisu hlavní účetní knihy) z NRB účtujeme a revidujeme jednorázově na konci roku.
e) Souhrnnou žádost, kterou si říkáme o kompenzaci finančních prostředků vložených do fondů v NRB, účtujeme SÚ 344/ SÚ 401.
Trvalé úbytky fin. prostředků z fondů v NRB účtujeme na SÚ 569.
Trvalé úbytky fin. prostředků z fondů v NRB - poplatky bance za správu fondů účtujeme na SÚ 518.
Trvalé přírůstky fin. prostředků ve fondech v NRB účtujeme na SÚ 669.
Příjem kompenzace z EU za prostředky vložené do NRB účtujeme na MD SÚ 222 proti DAL SÚ 401.
Ve prospěch účtu 401 se účtuje transfer, kterým kompenzuje MPO vklady do fondů v NRB, z pohledu MPO se jedná o pořízení ostatního dlouhodobého finančního majetku.

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

A.4. Informace podle § 7 odst. 5 zákona o stavu účtů v knize podrozvahových účtů

Číslo položkySyntetický účetNázev položkyObdobí běžnéObdobí minulé
P.I.901Majetek a závazky účetní jednotky90097115.4789973995.69
P.I.1.901Jiný drobný dlouhodobý nehmotný majetek0.000.00
P.I.2.902Jiný drobný dlouhodobý hmotný majetek 16915547.6416817436.99
P.I.3.905Vyřazené pohledávky 73181567.8373156558.70
P.I.4.906Vyřazené závazky 0.000.00
P.I.5.909Ostatní majetek 0.000.00
P.II. Krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů a krátkodobé podmíněné závazky z transferů6593037851.255181954334.74
P.II.1.911Krátkodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů 3650101279.232066560781.30
P.II.2.912Krátkodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů 0.000.00
P.II.3.913Krátkodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů 187626442.26402805822.03
P.II.4.914Krátkodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů 0.000.00
P.II.5.915Ostatní krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů 0.000.00
P.II.6.916Ostatní krátkodobé podmíněné závazky z transferů 2755310129.762712587731.41
P.III.Podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou0.000.00
P.III.1.921Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu úplatného užívání majetku jinou osobou 0.000.00
P.III.2.922Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodou úplatného užívání majetku jinou osobou 0.000.00
P.III.3.923Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce 0.000.00
P.III.4.924Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce 0.000.00
P.III.5.925Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů 0.000.00
P.III.6.926Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů 0.000.00
P.IV.Další podmíněné pohledávky0.000.00
P.IV.1.931Krátkodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku 0.000.00
P.IV.2.932Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku 0.000.00
P.IV.3.933Krátkodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv 0.000.00
P.IV.4.934Dlouhodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv 0.000.00
P.IV.5.939Krátkodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní 0.000.00
P.IV.6.941Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní 0.000.00
P.IV.7.942Krátkodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům 0.000.00
P.IV.8.943Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům 0.000.00
P.IV.9.944Krátkodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění 0.000.00
P.IV.10.945Dlouhodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění 0.000.00
P.IV.11.947Krátkodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení 0.000.00
P.IV.12.948Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení 0.000.00
P.V.Dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů a dlouhodobé podmíněné závazky z transferů70942597507.5965645702140.11
P.V.1.951Dlouhodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů 474490197.18467124725.18
P.V.2.952Dlouhodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů 0.000.00
P.V.3.953Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů 25532462.5125530600.45
P.V.4.954Dlouhodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů 0.000.00
P.V.5.955Ostatní dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů 2500000000.002500000000.00
P.V.6.956Ostatní dlouhodobé podmíněné závazky z transferů 67942574847.9062653046814.48
P.VI.Podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku1573251.551573251.55
P.VI.1.961Krátkodobé podmíněné závazky z operativního leasingu 0.000.00
P.VI.2.962Dlouhodobé podmíněné závazky z operativního leasingu 0.000.00
P.VI.3.963Krátkodobé podmíněné závazky z finančního leasingu 0.000.00
P.VI.4.964Dlouhodobé podmíněné závazky z finančního leasingu 0.000.00
P.VI.5.965Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce 1573251.551573251.55
P.VI.6.966Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce 0.000.00
P.VI.7.967Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů 0.000.00
P.VI.8.968Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů 0.000.00
P.VII.Další podmíněné závazky12323152520.1912633192682.39
P.VII.1.971Krátkodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku 16946906.8019662500.00
P.VII.2.972Dlouhodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku 8401560049.378756894208.36
P.VII.3.973Krátkodobé podmíněné závazky z jiných smluv 434818.12434818.12
P.VII.4.974Dlouhodobé podmíněné závazky z jiných smluv 3821350025.903773340435.91
P.VII.5.975Krátkodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu 0.000.00
P.VII.6.976Dlouhodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu 0.000.00
P.VII.7.978Krátkodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní 0.000.00
P.VII.8.979Dlouhodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní 0.000.00
P.VII.9.981Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových 0.000.00
P.VII.10.982Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových 0.000.00
P.VII.11.983Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních 0.000.00
P.VII.12.984Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních 0.000.00
P.VII.13.985Krátkodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení 0.000.00
P.VII.14.986Dlouhodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení 82860720.0082860720.00
P.VIII.Ostatní podmíněná aktiva a ostatní podmíněná pasiva a vyrovnávací účty0.000.00
P.VIII.1.991Ostatní krátkodobá podmíněná aktiva 0.000.00
P.VIII.2.992Ostatní dlouhodobá podmíněná aktiva 0.000.00
P.VIII.3.993Ostatní krátkodobá podmíněná pasiva 0.000.00
P.VIII.4.994Ostatní dlouhodobá podmíněná pasiva 0.000.00
P.VIII.5.999Vyrovnávací účet k podrozvahovým účtům -76094763252.75-72448404555.18

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

A.5. Informace podle § 18 odst. 3 písm. b) zákona

A.5. Informace podle § 18 odst. 3 písm. b) zákona
Netýká se

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

A.6. Informace podle § 19 odst. 6 zákona

A.6. Informace podle § 19 odst. 6 zákona
Netýká se

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

B.1.Informace podle § 66 odst. 6 zákona
Netýká se
B.2.Informace podle § 66 odst. 8 zákona
Netýká se
B.3.Informace podle § 68 odst. 3 zákona
0.00Netýká se

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

PoložkaNázev položkyObdobí běžnéObdobí minulé
C.1.Zvýšení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku za běžné účetní období591337271.173210681634.56
C.2.Snížení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku ve věcné a časové souvislosti0.000.00

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

D.1.Počet jednotlivých věcí a souborů majetku nebo seznam tohoto majetku
0.00Netýká se
D.2.Celková výměra lesních pozemků s lesním porostem
0.00
D.3.Výše ocenění celkové výměry lesních pozemků s lesním porostem ve výši 57 Kč/m2
0.00
D.4.Výměra lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem
0.00
D.5.Výše ocenění lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem
0.00
D.6.Průměrná výše ocenění výměry lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem
0.00
D.7.Komentář k ocenění lesních pozemků jiným způsobem
0.00Netýká se

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

E.1. Doplňující informace k položkám rozvahy

K položceDoplňující informace k položkám rozvahyČástka
AKTIVACelková aktiva dosáhly k 31.03.26 stavu 71,76 mld. Kč, což představuje nárůst aktiv MPO o 14 mld. Kč netto v porovnání s koncem roku 2025. Tento nárůst je ovlivněn především nárůstem položky B. Oběžná aktiva o 13,66 mld. Kč i mírným nárůstem položky A. Stálá aktiva o 345,12 mil. Kč. Detailnější komentář uvádím dále u konkrétních položek aktiv.71761572505.07
A.Stálá aktiva dosáhly výše 36,78 mld. Kč. V porovnání s loňským rokem to představuje mírný nárůst na položce o 345,12 mil. Kč. Nárůst je ovlivněn především nárůstem na položce A.III Dlouhodobý finanční majetek o 354,87 mil. Kč. Tento nárůst je mírně kompenzován poklesem na položce A.IV Dlouhodobé pohledávky. Detailnější komentář viz dále u konkrétních položek A.III Dlouhodoby finanční majetek a A.IV Dlouhodobé pohledávky.36784137355.09
A.III.Mírný nárůst na položce A.III Dlouhodobý finanční majetek o 354,87 mil. Kč k 31. 03. 2026 je dán nárůstem položky A.III.6. Ostatní dlouhodobý finanční majetek o cca 354,87 mil. Kč v porovnání s koncem roku 2025. Bližší komentář uvádím u položky A.III.6.34536246965.33
A.III.6.Na položce A.III.6. Ostatní dlouhodobý finanční majetek jsme zaznamenali v 1. čtvrtletí roku 2026 nárůst od konce roku 2025 o cca 354,87 mil. Kč.
Změna stavu je tažena vkladem z prostředků OP TAK do finančních nástrojů vedených v NRB,a.s., a to do Úvěrového fondu Fotovoltaické systémy ve výši 261,88 mil. Kč a do Úvěrového fondu Nové Úspory energie E 2023 ve výši 93 mil. Kč.
20478377697.81
B.Oběžná aktiva vzrostly za 1. čtvrtletí roku 2026 o 13,66 mld. Kč a dosáhly výše 34,98 mld. Kč.
Na nárůstu stavu se podílela především položka B.III. Krátkodobý finanční majetek, jejíž růst byla na druhé straně mírně kompenzován poklesem na položce B.II. Krátkodobé pohledávky. Bližší komentář uvádím u těchto položek.
34977435149.98
B.II.Na poklesu stavu položky B.II Krátkodobé pohledávky od konce roku 2025 o 1,17 mld. Kč se podílely především položky B.II.16 Pohledávky za osobami mimo vybrané vládní instituce, a to snížením o 383,9 mil. Kč a položka B.II.32 Dohadné účty aktivní, a to snížením o 755,81 mil. Kč. Bližší komentář viz u předmětných položek.2386421463.85
B.II.16.Jedná se pohledávky za EU z titulu kompenzací poskytnutých dotací z prostředků EU.
Výše pohledávek klesla oproti loňskému roku o 383,90 mil. Kč, především refundací dotací za OP TAK.
2121055645.55
B.II.32.Stav u položky Dohadné účty aktivní a klesnul o 755,81 mil. Kč.
Veškeré DP aktivní, vytvořené k ultimu 2025, byly rozpuštěné v průběhu 1. čtvrtletí 2026 proti obdrženým předpokládaným výnosům (úroky, úhrada SŽ č. 14 - 001/2026/034 - OP TAK ve výši 753,86 mil. Kč a SŽ OP Spravedlivá transformace č. 1/26 ve výši 1,5 mil. Kč).
0.00
B.III.5.Jde především o nárůst peněžních prostředků Národního plánu obnovy. MPO vystupuje v postavení Delivery unit ve vztahu k ostatním vlastníkům komponent – správcům kapitol SR. V rámci toho MPO spravuje účet cizích prostředků (Depozitní účet č. 26016-1525001/0710 / SÚ 245) - viz i komentář u pasiv D.III.33.
Delivery Unit obdržela v 1. čtvrtletí letošního roku z EU prostředky ve výši 14,97 mld. Kč. MPO má na tomto účtu k 31.3. 2026 k distribuci pro všechny kapitoly ČR celkové prostředky ve výši 32,41 mld. Kč.
32411502409.12
PASIVAOd stavu konce roku 2025 výše pasiv vzrostla o 14 mld. Kč.
Nárůst je ovlivněn hlavně nárůstem položky D. Cizí zdroje, která vzrostla o 25,43 mld. Kč. Nárůst je na druhé straně kompenzován snížením stavu položky C. Vlastní kapitál o 11,43 mld. Kč. Detailnější komentář viz přímo u zmiňovaných položkách.
71761572505.07
C.Vlastní kapitál je nižší v porovnání s koncem roku 2025 o 11,43 mld. Kč v důsledku položky C.III. Výsledek hospodaření. Pokles odráží předevší ztrátu MPO za 1. čtvrtletí letošního roku ve výši 13,18 mld. Kč24315577851.32
D.Nárůst v položce rozvahy D.Cizí zdroje je ve srovnání s koncem roku ve výši 25,43 mld. Kč, a to především nárůstem položky D.III. Krátkodobé závazky ve výši 25,43 mld. Kč.47445994653.75
D.III.Nárůst stavu na položce D.III. Krátkodobé závazky o 25,43 mld. Kč je výsledkem zvýšeného stavu, které je viditelné na položce D.III.33 Krátkodobé zprostředkování transferů ve výši 14,97 mld. Kč a na položce D.III.19 Závazky k vybraným ústředním vládním institucím ve výši Kč 10,46 mld. Kč.47057105997.29
D.III.19.Zvýšení stavu v porovnání s ultimem roku 2025 o 10,46 mld. Kč je dopadem především vyšší úhrady dotace fotovoltaiky pro OTE, a.s. schválenou pro rok 2026 a odpovídá čtvrtletní úhradě. Pro rok 2026 je v souladu s usnesením vlády č. 710 ze dne 24. září 2025, o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2026, stanovena dotace ve výši 24 600 000 000 Kč a v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 16. prosince 2025 č. 1022, o změně usnesení vlády ze dne 24. září 2025 č. 710, o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2026 byla dotace pro rok 2026 stanovena ve výši 41 734 000 000 Kč.10456317687.49
D.III.33.Jde o zůstatek prostředků Národního plánu obnovy, kterých správu má MPO ve své gesci. MPO vystupuje v postavení Delivery unit ve vztahu k ostatním vlastníkům komponent – správcům kapitol SR. V rámci toho MPO spravuje účet cizích prostředků (Depozitní účet č. 26016-1525001/0710/ SÚ 245 a SÚ 375) - viz i komentář položky aktiv B.III.5. Jiné běžné účty
Delivery Unit obdržela v 1. čtvrtletí letošního roku z EU prostředky ve výši 14,97 mld. Kč. MPO má na tomto účtu k 31.3. 2026 k distribuci pro všechny kapitoly ČR celkové prostředky ve výši 32,41 mld. Kč.
32407512842.51

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

E.2. Doplňující informace k položkám výkazu zisku a ztráty

K položceDoplňující informace k položkám výkazu zisku a ztrátyČástka
A.Výše celkových nákladů za 1. čtvrtletí 2026 byla významně ovlivněna pravidly čerpání pro rozpočtové provizórium.
Celkové náklady jsou na úrovni cca 31 % celkových nákladů roku 2025 a dosáhly výše 14,01 mld. Kč. Pokud je budeme srovnávat se stejným obdobím loňského roku absolutně, jsou letošní náklady o 1,83 mld. Kč vyšší.
Výši nákladů ovlivnily především náklady na transfery, které tvoří 98 % celkových nákladů - viz i komentář k řádku A.III. - Náklady na transfery. V meziročním srovnání jsou tyto náklady o 1,8 mld. Kč vyšší než byly náklady na transfery k 31.3.2025. Zbývající 2% nákladů představuje položka A.I. Náklady z činnosti. Tyto běžné provozní náklady včetně mzdových nákladů dosáhly za 1. čtvrtletí letošního roku výši 223,96 mil. Kč.
14019400820.14
A.I.Náklady z činnosti - jsou za 1. čtvrtletí 2026 ve výši 337,14 mil. Kč. Nejvyšší část představují standartně náklady mzdové a náklady na zákonné soc. pojištění dohromady ve výši 223,96 mil. Kč, dále tvorba opravných položek ve výši 31 mil. Kč (především u pohledávky za FVE Petrovice 23,58 mil. Kč a Nupharo ve výši 4,5 mil. Kč) a odpisy dlouhodobého majetku ve výši 8,31 mil. Kč.337140821.05
A.III.Celkové náklady na transfery ve výši 13,68 mld. Kč, představují cca 98 % celkových nákladů MPO za 1. čtvrtletí letošního roku. Podrobněji viz komentář dále v položkách A.III.1. Náklady vybraných ústředních vládních institucí na transfery a A.III.3.Náklady vybraných ústředních vládních institucí na předfinancování transferů.13681730983.00
A.III.1.Náklady vybraných ústředních vládních institucí na transfery dosáhly výše 11,34 mld. Kč.
V porovnání s 1. čtvrtletím loňského roku jsou celkové náklady na transfery o 2,23 mld. Kč vyšší.
Nejvýznamnější je poskytnutá dotace fotovoltaiky pro OTE, a.s. za 1. čtvrtletí ve výši 10,43 mld. Kč, z celkové schválené dotace pro letošní rok. Po rok 2026 je v souladu s usnesením vlády č. 710 ze dne 24. září 2025, o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2026, stanovena dotace ve výši 24 600 000 000 Kč a v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 16. prosince 2025 č. 1022, o změně usnesení vlády ze dne 24. září 2025 č. 710, o stanovení prostředků státního rozpočtu podle § 28 odst. 3 zákona o podporovaných zdrojích energie pro rok 2026 byla dotace pro rok 2026 stanovena ve výši 41 734 000 000 Kč.
Další významnou část poskytnutých dotací představují národní dotace státnímu podniku DIAMO ve výši ve výši 608,14 mil. Kč. Jedná se o dotace na technický útlum, odstraňování následků těžby uranu v oblasti Stráže pod Ralskem, mandatorní výdaje, atd.). Zbytek nákladů tvoří velké množství drobnějších poskytnutých dotaci např. v rámci programu výzkumu TWIST - účelová podpora, příspěvky na provoz a projekty podřízených organizací atd.).
11340709120.96
A.III.3.Celkové Náklady vybraných ústředních vládních institucí na předfinancování transferů v 1. čtvrtletí 2026 byly významně ovlivněny pravidly čerpání vyhlášené pro období rozpočtového provizória a dosáhly výše 2,34 mld. Kč.
Největší část nákladů představují náklady na nový Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027 (dále jen „OP TAK“) ve výši 1,87 mld. Kč.
Další část nákladů v řádech miliónů představují výdaje na komponenty Národního plánu obnovy (dále jen "NPO") ve výši 458,36 mil. Kč. Z komponent NPO v gesci MPO nejvyšší objem dotací ve výši cca 381,90 mil. Kč (83%) z celkového objemu poskytnutých dotací bylo poskytnuto v rámci komponenty 7.1 Infrastruktura pro obnovitelné zdroje energie a elektrizační soustava. Další nezanedbatelný objem prostředků NPO byl vyplacen v rámci komponent 2.7 Cirkulární ekonomika a recyklace a průmyslová voda (68 mil. Kč) a 2.3 Přechod na čistčí zdroje energie (8,4 mil. Kč).
Zbytek nákladů jsou dotace na drobnější projekty ve výši 15,38 mil. Kč (GDT, Technická asistence, Spravedlivá transformace, Central Europe FII4INN).
.
2341021862.82
B.Celkové výnosy dosáhly v 1. čtvrtletí roce 2026 výše 842,71 mil. Kč a jsou taženy především položkou B.IV. Výnosy z transferů (818,82 mil. Kč) a položkou B.I. Výnosy z činnosti (23,33 mil. Kč). Podrobněji viz komentář u položky B.I. Výnosy z činnosti a B.IV. Výnosy z transferů.
Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku jsou výnosy o 255,25 mil. Kč nižší.
842712497.82
B.I.Výnosy z činnosti ve výši 23,33 mil. Kč ovlivnil především příjem prostředků z fondu zakladatele TZÚS s.p ve výši 15 mil. Kč., které byly převedeny do státního rozpočtu.23330653.32
B.IV.Výnosy z transferů ve výši 818,82 mil. Kč tvoří hlavně položka B.IV.3 Výnosy vybraných ústředních vládních institucí z předfinancování transferů ve výši 776,66 mil. Kč a v menší míře i položka B.IV.1 Výnosy vybraných ústředních vládních institucí z transferů ve výši cca 42,16 mil. Kč. Podrobněji viz komentáře u položek B.IV.1 a B.IV.3.818822707.76
B.IV.1.Jedná se o kompenzaci neinvestičních nákladů technické pomoci MPO v rámci Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027, konkrétně výnosy ze SŽ č. 038 - 001/2026/038 ve výši 42,16 mil. Kč.42163568.68
B.IV.3.U položky Výnosů vybraných ústředních vládních institucí z předfinancování transferů se jedná o výnosy ve výši 776,66 mil. Kč z pohledávek MPO vůči EU. Strukturálně se jedná především o kompenzace poskytnutých dotací z titulu Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost 2021–2027 (dále jen"OPTAK") ve výši 773,47 mil. Kč, které jsou ve srovnání se stejným obdobým loňského roku vyšší, a to o 291,31 mil. Kč.
Refundace nákladů dalších menších projektů (OP Danube PilotInnCities a OP Spravedlivá transformace) představuje podíl na celkových výnosech ve výši 3,19 mil. Kč.
776659139.08

Příloha

Fond kulturních a sociálních potřeb

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

F. Doplňující informace k fondům účetní jednotky

PoložkaBěžné období
A.I. Počáteční stav fondu k 1.1.2625008.34
A.II. Tvorba fondu1820737.00
1. Základní příděl1556637.00
2. Splátky půjček na bytové účely poskytnutých do konce roku 19920.00
3. Náhrady škod a pojistná plnění od pojišťovny vztahující se k majetku pořízenému z fondu0.00
4. Peněžní a jiné dary určené do fondu0.00
5. Ostatní tvorba fondu264100.00
A.III. Čerpání fondu1561608.45
1. Půjčky na bytové účely0.00
2. Stravování0.00
3. Rekreace446348.45
4. Kultura, tělovýchova a sport63858.00
5. Sociální výpomoci a půjčky0.00
6. Poskytnuté peněžní dary177900.00
7. Úhrada příspěvku na penzijní připojištění820742.00
8. Úhrada části pojistného na soukromé životní pojištění52760.00
9. Ostatní užití fondu0.00
A.IV. Konečný stav fondu2884136.89

Příloha

Rezervní fond

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

F. Doplňující informace k fondům účetní jednotky

PoložkaBěžné období
B.I. Počáteční stav fondu k 1.1.234729832.87
B.II. Tvorba fondu28540705.01
1. Prostředky poskytnuté ze zahraničí - účelové28540705.01
2. Peněžní dary - účelové0.00
3. Prostředky poskytnuté ze zahraničí - neúčelové0.00
4. Peněžní dary - neúčelové0.00
5. Odvody neoprávněně použitých nebo zadržených peněžních prostředků0.00
6. Příjmy z prodeje majetku, který organizační složka státu nabyla darem nebo děděním0.00
7. Příjmy z prodeje majetku státu, s kterým je příslušné hospodařit Ministerstvo obrany0.00
8. Ostatní tvorba
B.III. Čerpání fondu92336120.35
1. Prostředky poskytnuté ze zahraničí - účelové92336120.35
2. Peněžní dary - účelové0.00
3. Prostředky poskytnuté ze zahraničí - neúčelové0.00
4. Peněžní dary - neúčelové0.00
5. Výdaje na reprodukci majetku0.00
6. Výdaje na reprodukci majetku Ministerstva obrany0.00
7. Ostatní čerpání0.00
B.IV. Konečný stav fondu170934417.53

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

G. Doplňující informace k položce „A.II.3. Stavby" výkazu rozvahy

ČísloPoložkaObdobí běžné bruttoObdobí běžné korekceObdobí běžné nettoObdobí minulé
G.Stavby977900424.65138600052.26839300372.39840972236.39
G.1.Bytové domy a bytové jednotky0.000.000.000.00
G.2.Budovy pro služby obyvatelstvu0.000.000.000.00
G.3.Jiné nebytové domy a nebytové jednotky963258258.09132367569.26830890688.83832504157.83
G.4.Komunikace a veřejné osvětlení0.000.000.000.00
G.5.Jiné inženýrské sítě0.000.000.000.00
G.6.Ostatní stavby14642166.566232483.008409683.568468078.56

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

H. Doplňující informace k položce „A.II.1. Pozemky" výkazu rozvahy

ČísloPoložkaObdobí běžné bruttoObdobí běžné korekceObdobí běžné nettoObdobí minulé
H.Pozemky157114876.350.00157114876.35157114876.35
H.1.Stavební pozemky0.000.000.000.00
H.2.Lesní pozemky0.000.000.000.00
H.3.Zahrady, pastviny, louky, rybníky0.000.000.000.00
H.4.Zastavěná plocha157114876.350.00157114876.35157114876.35
H.5.Ostatní pozemky0.000.000.000.00

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

I. Doplňující informace k položce "A.II.4. Náklady z přecenění reálnou hodnotou" výkazu zisku a ztráty

PoložkaNázev položkyObdobí běžnéObdobí minulé
I.Náklady z přecenění reálnou hodnotou0.000.00
I.1.Náklady z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 640.000.00
I.2.Ostatní náklady z přecenění reálnou hodnotou0.000.00

Příloha

ZÁKLADNÍ

IČ 47609109
sestavená k 31.3.2026
(v Kč s přesností na dvě desetinná místa)

J. Doplňující informace k položce "B.II.4. Výnosy z přecenění reálnou hodnotou" výkazu zisku a ztráty

PoložkaNázev položkyObdobí běžnéObdobí minulé
J.Výnosy z přecenění reálnou hodnotou0.000.00
J.1.Výnosy z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 640.000.00
J.2.Ostatní výnosy z přecenění reálnou hodnotou0.000.00