| A.1. Informace podle § 7 odst. 3 zákona |
|---|
Účetní jednotka nemá informaci o skutečnostech, které by ji omezovaly nebo zabraňovaly nepřetržitě pokračovat v činnosti. |
| A.2. Informace podle § 7 odst. 4 zákona |
Účetnictví je vedeno dle platného zákona č. 563/1991 Sb., vyhlášky č. 410/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů a platných ČSÚ, a to ve zjednodušeném rozsahu. Z důvodu zpřesnění věrného zobrazení je v souladu s Pravidly pro sestavování a schvalování odpisových plánů příspěvkových organizací zřízených Jihomoravským krajem ze dne 13.10.2016 platných od 1.1.2017-Usnesení č. 11018/16/R160 a jejich úpravou-viz Usnesení č. 2593/21/R41 ze dne 10.11.2021 (dále jen Pravidla) prováděna změna odpisového plánu ve smyslu prodloužení doby odpisování u položek dlouhodobého majetku. Pro rok 2026 jsme prodloužili dobu užívání o 4 roky u dlouhodobého majetku inv.č. C161-Soubor Bezdrátová škola. Oproti r. 2025 došlo z tohoto důvodu ke snížení výše ročních odpisů o 960,-Kč. U majetku v pořizovací ceně do 100tis Kč jsme v souladu s pokynem JMK dobu užívání neprodlužovali. V užívání organizace je i funkční majetek plně účetně odepsaný (odepsaný je z důvodu způsobu odpisování do 31.12.2012 a rovněž dle úpravy Pravidel dle Usnesení č. 2593/21/R41 z 10.11.2021). Na pořízení nového majetku náhradou za tento plně odepsaný majetek nemáme dostatek finančních prostředků, navíc by bylo nehospodárné vyřadit plně funkční majetek pouze z důvodu, že je účetně odepsán. V období 1.1.-31.3.2026 nebyl pořízen žádný dlouhodobý majetek ani nebylo provedeno žádné TZ majetku. |
| A.3. Informace podle § 7 odst. 5 zákona |
Na základě rozhodnutí zřizovatele je vedeno účetnictví ve zjednodušeném rozsahu. Účetnictví je vedeno v souladu se zákonem č.563/1991 Sb. o účetnictví, vyhláškou 410/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů a Českými účetními standardy pro některé vybrané účetní jednotky č.701-710. Účtový rozvrh organizace je vypracován v souladu se směrnou účtovou osnovou a metod.sdělením zřizovatele "Návrh účtového rozvrhu pro PO JMK".V průběhu sledovaného účetního období nebyly zásadně měněny účetní metody. Dlouh odobý majetek vedeme v pořiz. ceně. Ke své činnosti používáme majetek ve vlastnictví zřizovatele předaný nám k hospodaření. Vlastní majetek neevidujeme a nepoužíváme žádný. Cizí majetek (zapůjčený) je veden na podrozvahových účtech a evidován v majetkové evidenci odděleně. DM je odepisován dle Odpisového plánu schváleného Radou JMK (usnesení č. 338/24/R26) mesíčně rovnoměrným způsobem dle doby používání, a to: budovy 50 let, ostatní stavby 20-50 let, samostatné hmotné movité věci a jejich soubory dle zařazení do jednotlivých účetních odpisových skupin I.-V. 4-12 let. Doba používání u DM byla v souladu s Metod. sdělením č. 6/2012 JMK stanovena stejná, jako byla dosud schválená v odpis. plánech předchozích let. V případech, kde se zůstatková cena DM s poř. cenou nad 100tis Kč v průběhu roku bude blížit hranici 5% z ocenění v účetnictví, byla v souladu s Pravidly a vnitřní Směrnicí č.8 pro evidenci, účtování a odpisování majetku ...prodloužena doba používání a odpisování DM. Používáme i majetek plně odepsaný (z důvodu způsobu odpisování do 31.12.2012). Fond investic je tvořen ve výši celkových odpisů dle odpisového plánu, neboť nemáme žádné odpisy kryté výnosy z titulu časového rozlišení přijatých investičních transferů. Drobný dlouhodobý majetek je evidovaný v pořiz. ceně na úč. 018,028 a při pořízení plně oprávkovaný (účty 078,088). Náklady z DDM účtujeme na úč.558 - a to DDHM (úč.028) v poř. ceně 3 tis Kč a více a DDNM (018) v poř.ceně 7 tis Kč a více, náklady z DDM v pořiz. ceně pod touto hranicí účtujeme na úč. 501 a 518 a vedeme v podrozv. evid.(úč.901,902). Nakupované zásoby účtujeme v pořiz. cenách-potraviny pro šj způsobem "A" a úbytky potrav in ze skladu jsou oceňovány váženým aritm. průměrem. Ostatní zásoby=materiály a drobné nádobí účtujeme metodou "B". Na podrozv. účtech evidujeme: úč.901-jiný drobný d louh odobý nehmotný majetek v poř.ceně 50,--6.999,-Kč,úč.902-drobný dlouhodobý hmotný majetek v poř. ceně 1,--2.999,-Kč, úč. 909-učebnice, knihy, ekonom.literaturu, přísně zúčtov. tiskopisy, účet 966 - zapůjčený majetek. Náklady a popř. i výnosy časově rozlišujeme- využíváme účtování časového rozlišení u operací náležejících do více účetních období s vyjimkou pravidelně se opakujících drobných výdajů (např. nákup kalendářů na konci roku pro příští rok atd.) Používáme tyto účty čas.rozlišení: úč.389-k 31.3. se jedná o odhad nevyfakturované spotřeby elektrické energie a zemního plynu za 03-2025,nevyfakturované vodné , stočné a srážková voda za obd. 25.3.-31.3. (po zaúčtování faktury s uvedenou spotřebou do 25.3.) a nevyfakturovanou službu za 03-2026 -údržbu SW Moodle, úč.381-náklady příštích obd. již uhrazené, např.svoz odpadu, licence- DDNM, údržba SW, kurzovné atd., úč.384-výnosy příštích obd. - bezúčel. příspěvek na provoz. Čerpání účel. dotací ze SR a účelových provozních příspěvků od JMK účtujeme měsíčně pomocí úč.388 do výnosů (672)ve výši skuteč. nákladů. K 31. 3. 2026 účtujeme takto: výnosy ve výši skuteč. nákladů z ÚD MŠMT na PVV-Platy pedagogů (UZ33353), účel. provozní přísp. od zřizovatele na Podporu činnosti školních metodiků prevence (UZ83,akce1965 - v účet. pod UZ19650083), účelový provozní příspěvek na Platy nepedagogů (UZ 83 akce 2067- v účet. UZ 83002067), účelový provozní přísp. na spolufinancování proj. Šablony 2 OP JAK=5% (v účet. UZ1431). Zbývající finanční prostř. z ÚD MŠMT ČR na proj."Šablony 2 OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka", reg. č. CZ. 02.02.XX/00/24_035/0013631, financováno ze SR 18,265%+76,735% z EU byly k 31.1 2.2025 převedeny do RF úč.414, odkud budou v následujících letech čerpány. Schválená dobo trvání projektu je 1.12.2025-31. 7. 2028 (v účetnicví vedeme náklady i výnosy s UZ 143133092 - část SR, UZ 143533092 část EU). Na úč. 388 jsou uvedeny rovněž finanční prostředky z ÚD MŠMT ČR-projekt "Šablony OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zas távka" - reg. č. CZ.02/02.XX/00/22_033/0003179, financováno 23,265% ze SR, 76,735% z EU, které byly k 31.12.2023 převedeny na RF úč. 414, odkud byly čerpány v r. 2024 a 2025. Projekt byl zahájen 1.2.2023 a 30.11.2025 ukončen, záloha na dotaci ve výši 1.678.446,-Kč byla plně vyčerpána - nyní čekáme na schválení závěrečné monitorovací zprávy. Z RF úč. 414 jsou čerpány i prostředky poskytnuté na akce v rámci grantů ERASMUS+. V r. 2026 je k přepočtu EUR na Kč používám pevný kurz, který jsme stanovili vnitřní směrnicí k 1.1.2026 dle kurzu ČNB z 31.12.2025-kurz platný pro rok 2026 ve výši 24,245Kč/1€. Specifické postupy účtování uvnitř naší org.: Jednot. účetní případy účtujeme na účtech dle platného účt. rozvrhu s odlišením pomocí účel. znaků, případně ještě s rozlišením ORJ - v r.2026 se jedná o platy nepedagogů z ostatních zdrojů z důvodu změny financování, a to -závodní strav. ORJ 1,stravování žáků ZŠ z výnosů od ZŠ ORJ 2. V r. 2026 budou ukončeny akce financované z grantu ERASMUS+ gran.dohoda č. 2024-1-CZ01-KA121-SCH-00203306 na III.období (1.6.2024-do 31.5.2026)- v r. 2024 byla poskytnutá záloha ve výši 80%schváleného grantu = 40.464€. která byla k 31.12.2025 plně vyčerpána - ve výnosech a nákladech vedeno pod UZ 3306- účtováno z RF úč.414. Rovněž byla v 08/2025 na eurový účet přijata záloha na proj. v rámci grantu ERASMUS+ na 4. období (1.6.2025-31.8.2026)-grantová dohoda č.2025-1-CZ01-KA121-SCH-00335683 ve výši 80% schváleného grantu = 47.443,2€-ve výnosech i nákladech vedeme pod UZ683, náklady za r. 2025 zaúčtovány pomocí účtu 388, zůstatek k 31.12. po zúčtování kurz.rozdílů převeden do RF 414, odkud je čerpán ve výši nákladů v r. 2026. Dále k rozlišení v rámci hlav. č. používáme označení součástí účetní jednotky - ORG 3121=§3121škola, ORG 3141 = §3141 školní jídelna, v rámci dopl. č. rozlišujeme jednotl. okruhy: ORG1001-pronájem tělocvičny, OGR1002 - pořádání sportovních kurzů pro žáky jiné školy, ORG1003-pronájem učebny, ORG1004- pořádání letního vod. putování v době prázdnin, ORG1005-příprava obědů pro cizí strávníky, ORG1006-pronájem místa -automat na balené potraviny. Způsob rozúčtování nákladů a výnosů mezi hlavní a doplň. činnost se řídí Směrnicí pro doplňkovou činnost a především pravidelně aktualiz. kalkulacemi cen a nákladů. K 31.3. vykazujeme náklady a výnosy ve čtyřech výše uvedených okruzích DČ (sportovní kurz pro žáky jiné školy a letní vod. putování se uskuteční později). Žádný okruh DČ není k 31.3. ztrátový. V rámci hlav.č. také pomocí různých ORJ rozlišujeme výnosy a náklady za jednotl. akce, které jsou pořádány v souladu se školním vzděl. programem ( např. lyžař. a sport. kurzy, exkurze, ost.akce ), aby bylo zřejmé, zda jsou jednotl. akce ziskové či neziskové. Náklady za dopravu, popř. ubyt. pedagogů na akce (společná faktura nebo doklad pro žáky i pdg) hradíme z provoz. přísp., účtujeme na samos. anal. účet 518, taktéž označujeme č. ORJ, aby bylo možné identifikovat, ke které akci se vztahují. (Náklady, které vzniknou zaměstnanci na pracov. cestě a hradí si je sám účtujeme na úč.512). K 31.3.2026 účtujeme o 6 akcích, na jejichž úhradě se podílí žáci, a to: ORJ 3051-2- LVK (2x) a 3061-4 (4x) české exkurze. Žádná z akcí nebyla zisková. Komentář k DPPO za rok 2025: V Přiznání daně z příjmu práv.osob jsme uplatnili osvobození podle §19 odst.3 zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmu. Stejně jako v minulých letech nebyl v daň. přiznání za r. 2025 snížen základ daně dle §20, odst.7, ale uplatněna sleva na dani (ř.300) dle §35 odst.1-odpočet za zaměstnance se zdravot. postižením, neboť zaměstnáváme dostatečný počet osob se zdravotním postižením (není nutné sledovat užití daňové úspory). |
| Číslo položky | Syntetický účet | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|---|
| P.I. | 901 | Majetek a závazky účetní jednotky | 5182773.53 | 5165207.83 |
| P.I.1. | 901 | Jiný drobný dlouhodobý nehmotný majetek | 458738.49 | 458738.49 |
| P.I.2. | 902 | Jiný drobný dlouhodobý hmotný majetek | 3887947.21 | 3870381.51 |
| P.I.3. | 905 | Vyřazené pohledávky | 0.00 | 0.00 |
| P.I.4. | 906 | Vyřazené závazky | 0.00 | 0.00 |
| P.I.5. | 909 | Ostatní majetek | 836087.83 | 836087.83 |
| P.II. | Krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů a krátkodobé podmíněné závazky z transferů | 4389029.00 | 0.00 | |
| P.II.1. | 911 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.2. | 912 | Krátkodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.3. | 913 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.4. | 914 | Krátkodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.II.5. | 915 | Ostatní krátkodobé podmíněné pohledávky z transferů | 4389029.00 | 0.00 |
| P.II.6. | 916 | Ostatní krátkodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.III. | Podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 | |
| P.III.1. | 921 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu úplatného užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 |
| P.III.2. | 922 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodou úplatného užívání majetku jinou osobou | 0.00 | 0.00 |
| P.III.3. | 923 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.III.4. | 924 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.III.5. | 925 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.III.6. | 926 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z důvodu užívání majetku jinou osobou z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.IV. | Další podmíněné pohledávky | 0.00 | 0.00 | |
| P.IV.1. | 931 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.2. | 932 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze smluv o prodeji dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.3. | 933 | Krátkodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.4. | 934 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.5. | 939 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.6. | 941 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze sdílených daní | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.7. | 942 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.8. | 943 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze vztahu k jiným zdrojům | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.9. | 944 | Krátkodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.10. | 945 | Dlouhodobé podmíněné úhrady pohledávek z přijatých zajištění | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.11. | 947 | Krátkodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.IV.12. | 948 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.V. | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů a dlouhodobé podmíněné závazky z transferů | 532827.52 | 532827.52 | |
| P.V.1. | 951 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.2. | 952 | Dlouhodobé podmíněné závazky z předfinancování transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.3. | 953 | Dlouhodobé podmíněné pohledávky ze zahraničních transferů | 532827.52 | 532827.52 |
| P.V.4. | 954 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze zahraničních transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.5. | 955 | Ostatní dlouhodobé podmíněné pohledávky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.V.6. | 956 | Ostatní dlouhodobé podmíněné závazky z transferů | 0.00 | 0.00 |
| P.VI. | Podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku | 534172.50 | 534172.50 | |
| P.VI.1. | 961 | Krátkodobé podmíněné závazky z operativního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.2. | 962 | Dlouhodobé podmíněné závazky z operativního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.3. | 963 | Krátkodobé podmíněné závazky z finančního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.4. | 964 | Dlouhodobé podmíněné závazky z finančního leasingu | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.5. | 965 | Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.6. | 966 | Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku na základě smlouvy o výpůjčce | 534172.50 | 534172.50 |
| P.VI.7. | 967 | Krátkodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.VI.8. | 968 | Dlouhodobé podmíněné závazky z důvodu užívání cizího majetku nebo jeho převzetí z jiných důvodů | 0.00 | 0.00 |
| P.VII. | Další podmíněné závazky | 0.00 | 0.00 | |
| P.VII.1. | 971 | Krátkodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.2. | 972 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze smluv o pořízení dlouhodobého majetku | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.3. | 973 | Krátkodobé podmíněné závazky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.4. | 974 | Dlouhodobé podmíněné závazky z jiných smluv | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.5. | 975 | Krátkodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.6. | 976 | Dlouhodobé podmíněné závazky z přijatého kolaterálu | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.7. | 978 | Krátkodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.8. | 979 | Dlouhodobé podmíněné závazky vyplývající z právních předpisů a další činnosti moci zákonodárné, výkonné nebo soudní | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.9. | 981 | Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.10. | 982 | Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí jednorázových | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.11. | 983 | Krátkodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.12. | 984 | Dlouhodobé podmíněné závazky z poskytnutých garancí ostatních | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.13. | 985 | Krátkodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.VII.14. | 986 | Dlouhodobé podmíněné závazky ze soudních sporů, správních řízení a jiných řízení | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII. | Ostatní podmíněná aktiva a ostatní podmíněná pasiva a vyrovnávací účty | 0.00 | 0.00 | |
| P.VIII.1. | 991 | Ostatní krátkodobá podmíněná aktiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.2. | 992 | Ostatní dlouhodobá podmíněná aktiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.3. | 993 | Ostatní krátkodobá podmíněná pasiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.4. | 994 | Ostatní dlouhodobá podmíněná pasiva | 0.00 | 0.00 |
| P.VIII.5. | 999 | Vyrovnávací účet k podrozvahovým účtům | 9570457.55 | 5163862.85 |
| A.5. Informace podle § 18 odst. 3 písm. b) zákona |
|---|
Naše organizace IČO: 49459899, zřizovatelem organizace je Jihomoravský kraj, není zapsána do obchodního rejstříku. |
| A.6. Informace podle § 19 odst. 6 zákona |
|---|
V období mezi rozvahovým dnem a okamžikem sestavení účetní závěrky nenastaly žádné význammé události, které by mohly ovlivnit chod organizace. |
| B.1. | Informace podle § 66 odst. 6 zákona |
|---|---|
U naší účetní jednotky daná situace v r. 2026 nenastala, k podmíněnému nabytí právních účinků vkladu do katastru nemovitostí nedošlo. | |
| B.2. | Informace podle § 66 odst. 8 zákona |
K rozvahovému dni 31.3.2026 máme všechny peněžní fondy PO, tedy i investiční fond, plně finačně kryty -viz samostatné analytické účty pro FI - účet 2410416, FO-účet 2410411, RF 413-účet 2410413, RF 414 - nespotřebované prostředky z dotace na projekt Šablony 2 OP JAK (na schválené obd. 1.12.2025-31.7.2028) fin.kryty na úč. 2410414, nespotřebované prostředky na projekty z grantů ERASMUS+ (UZ561,UZ683) z důvodu přehlednosti finančně kryty na účtu 2410800-vedeném v měně € (zůstatek účtu 2410800 je k 31.3. nižší o částku 83.450,81Kč - jedná se uhrazenou zálohu Z2007 na skup. mobilitu do Polska ve výši 123.697,51Kč=5101,98€ sníženo o neuhrazený převod na účty zaměst. na mobilitu jednotl. dle ID5066 z 31.3.2026 ve výši 40.246,70Kč=1660€), FKSP účet 2430412 (zde i nepřevedený příspěvek ve výši 5.000,-Kč -peněžní dar zaměstnanci + 5.250,- nepřevedený přísp. "spoření na stáří" za 03-2026) + běžný účet 2410300 (zde finančně kryta nepřevedená tvorba FKSP z platů a náhrad za DPN za 3/2026 ve výši 23.053 ,50Kč). | |
| B.3. | Informace podle § 68 odst. 3 zákona |
| 0.00 | Neevidujeme žádné vzájemně zúčtované částky. |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| C.1. | Zvýšení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku za běžné účetní období | 0.00 | 0.00 |
| C.2. | Snížení stavu transferů na pořízení dlouhodobého majetku ve věcné a časové souvislosti | 0.00 | 0.00 |
| D.1. | Počet jednotlivých věcí a souborů majetku nebo seznam tohoto majetku |
|---|---|
| 0.00 | Naší účetní jednotky se netýká - není náplň. |
| D.2. | Celková výměra lesních pozemků s lesním porostem |
| 0.00 | |
| D.3. | Výše ocenění celkové výměry lesních pozemků s lesním porostem ve výši 57 Kč/m2 |
| 0.00 | |
| D.4. | Výměra lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem |
| 0.00 | |
| D.5. | Výše ocenění lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem |
| 0.00 | |
| D.6. | Průměrná výše ocenění výměry lesních pozemků s lesním porostem oceněných jiným způsobem |
| 0.00 | |
| D.7. | Komentář k ocenění lesních pozemků jiným způsobem |
| 0.00 | Není náplň |
| K položce | Doplňující informace k položkám rozvahy | Částka |
|---|---|---|
| A.II.8 | Zde evidujeme: 1. předprojektovou dokumentaci k plánované akci Přístavba auly -předprojekt. dokumentace byla v r. 2005 na základě uzavřené smlouvy uhrazena z prostředků investičního fondu tvořených odpisy. Dosud jsme na přístavbu neobdrželi investiční dotaci, v budoucnu však o ni opět požádáme, proto dokumentaci nadále evidujeme na účtu 0420001=87.000,-Kč. 2. Na úč. 0420206 evidujeme projetovou dokumentaci na akci Rekonstrukce víceúčelového hřiště =59.290,-Kč zpracovanou v r. 2019 a uhrazenou z investičního příspěvku zřizovatele. Na realizaci akce byla opětovně podána zřizovateli Žádost o poskytnutí investičního příspěvku. | 146290.00 |
| A.II.1. | Pozemky- zde evidujeme pozemky svěřené příspěvkové organizaci k hospodaření zřizovatelem Jihomoravským krajem. Veškerý majetek pořizuje naše účetní jednotka do vlastnictví zřizovatele (neevidujeme žádný majetek ve vlastnictví PO). | 325295.40 |
| B.I.2. | Materiál na skladě: potraviny 185.972,61Kč, materiál úklidový, údržbářský, kancelářský+ostatní drobný, sklad čipů ke stravování, přístupových karet a sklad drobného nádobí šj celkem 44.330,31Kč. | 230302.92 |
| B.II.4 | Specifikace poskyktnutých záloh -na el.energii 42.600,-, na zemní plyn 47.500,-, záloha poskytnutá na exk. žáků -Itálie -52.000,-, na skup.mobilitu do Polska 123.697,51Kč. | 265797.51 |
| B.II.18 | Zde evidujeme pohledávky za JMK=3.448.000,-Kč-provozní bezúčel. příspěvek na 4-12/2026, 2.000.000,-Kč-invest.příspěvek na TZ budovy-vnitřní protipožární schodiště, 4.610.721,23Kč-investiční příspěvek na akci Rekonstrukce víceúčelového hřiště (spolufinanc. 50%) | 10058721.23 |
| C.III.1. | Výsledek hospodaření k 31.3.2026: celkový HV=zisk 49.259,66Kč -z toho zisk v hlavní činnosti 33.214,28Kč, zisk z doplňkové činnosti 15.045,38Kč. | 48259.66 |
| D.III.5 | Krátkodobé závazky - jedná se o služby a dodávky poskytnuté a vyfakturované do 31.3.- neuhrazené - servis počítačové sítě, ostraha objektu, telefonní poplatky, odvoz a likvidace bioodpadu ŠJ, cloudové služby za 1.Q.2026-Bakaláří, režie za dovoz dietního stravování pro žáky gymn. v 03-2026 | 21129.16 |
| D.III.7 | Zde evidujeme zálohy na obědy od vlastních zaměstnanců a žáků =782.480,-Kč a zálohy od žáků na české exk.(Praha 32.600,-, VIDA Brno 5.600,-, Olomouc 15.000,-) celk. 53.200,-Kč, na sportovní kurzy -SKI 38.900,- , SKII. 41.500,- , SKIII. 35.200,-, exk. Itálie 128.000,- + 288.067,-Kč, 100,-Kč záloha na duplikát ISIC karty. | 1367447.00 |
| D.III.10 | Zde evidujeme předpis závazku vůči zaměstnancům -bezhotovostní převody platů na účty zaměstnanců | 1894173.00 |
| D.III.12 | Zde evidujeme splatné závazky na sociální zabezpečení z platů (zaměstnanci+organizace) | 718448.00 |
| D.III.13 | Zde evidujeme splatné závazky na veřejné zdravotní pojištění z platů (zaměstnanci + organizace). | 309912.00 |
| D.III.16 | Zde evidujeme splatný závazek-zálohovou daň | 197426.00 |
| D.III.32 | Na úč.374 evidujeme zálohu poskytnutou zřizovatelem na účelový provozní příspěvek UZ83 akce 2063-Bezpečností analýzy ve školách 84.000,-Kč (poskytnuto v r. 2025-doba použitelnosti prodloužena do 31.12.2026), dále UZ83 akce 1965- Podpora činnosti školních metodiků prevence v r. 2025 - poskytnuto 106.288,-Kč, zálohu na 01, 02, 03/2026 na dotaci na Platy pedagogů - PVV ve výši 8.372.000,-Kč a zálohu na 1.Q.2026-účelový provozní přísp. UZ83 akce 2067-Platy nepedag. ve výši 1.373.000,-Kč. | 9935288.00 |
| B.II.1. | Zde vedeny pohledávky - hlavní čin. -za potraviny za obědy odebrané žáky ZŠ v rámci akce "Obědy pro děti"v 03/2026, za režijní a mzdové výdaje za obědy odebrané žáky ZŠ v 03/2026, v dopl. činnosti pohledávky za obědy odebrané cizími strav.=zaměstnanci ZŠ, za pronájem učebny, tělocvičny a pronájem místa na automat na balené potraviny v 03/2026. | 359177.00 |
| C.I.1. | Jmění účetní jednotky-účet 4010901 u naší organizace odpovídá evidenčnímu stavu dlouhodobého majetku = součtu zůstatkových cen budov a staveb (úč. 021-081), samostatných hmotných movitých věcí a jejich souborů (úč.022-082), pořiz. cen pozemků (úč.031) a nedokončeného hmotného majetku (úč.042) = 23.081.527,51Kč zvýšeného o předpis investičních příspěvků od zřizovatele=2.000.000,-Kč na TZ budovy -vnitřní schodiště s protipožárním oddělením chodeb a 4.610.721,23Kč - 50% spolufinancování akce Rekonstrukce víceúčelového hřiště. Na účtu 4010600 k 31.3. evidijeme předpis nařízeného odvodu investičních prostředků do IF JMK ve výši 851.000,-Kč (viz účet 349-sekce D.III.20) | 28841248.74 |
| C.II | Fondy účetní jednotky - všechny peněžní fondy (FO úč.411-28.499,-Kč, FKSP úč. 412 -86.352,69Kč, RF úč. 413-103.555,16Kč, 414 -2.146.450,06Kč, IF úč. 416 -991.809,78Kč) máme k 31.12. plně finančně kryty. Na účet 414 evidujeme nespotřebovaný zůstatek prostředků na projekt Šablony 2OP JAK spoluf. ESF -část SR+EU- schválená doba trvání 1.12.2025-31.7.2028, finančně kryto na úč. 2410414 (1.454.720,08Kč). Dále jsou zde prostředky na projekty v rámci grantů ERASMUS+(MŠMT-Dům zahraniční spolupráce) financované z EU v měně €-zůstatek z proj. UZ561-doba trvání 1.6.2022-31.5.2024 (grant na I. obd. ukončen v r. 2024), na projekt UZ3306 - doba trvání 1.6.2024-31.5.2026 a proj. UZ 683 - doba trvání 1.6.2025 - 31.8.2026 (691.729,98Kč). Odtud jsou prostředky čerpány na náklady v r. 2026. Finanční krytí prostředků -grant ERASMUS+ je v měně €, pro přehlednost ponecháno na účtu 2410800 (nebylo převedeno na účet 2410414). | 3356666.69 |
| B.II.32 | Zde evidujeme prostředky na projekty v rámci grantů ERASMUS+: 1. grantová dohoda č. 2024-1-CZ01-KA121-SCH-000203306, doba trvání 1.6.2024-31.5.2026 ve výši poskytnuté I. zálohy (40464€ přepočeteno na Kč vč. kurz. rozdílu = 981.049,68Kč), 2. grantová dohoda č. 2025-1-CZ01-KA121-SCH-00335683 ve výši poskytnuté I. zálohy (47443,2€ přepočteno na Kč vč. kurz.rozdílu = 1.150.260,38Kč)-celkem na granty ERASMUS+ 2.131.310,06Kč. Dále jsou zde prostředky účelové dotace ze SR ve výši poskytnuté zálohy na projekty spoluf.ESF:1. 1.678.446,-Kč na "Šablony OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka" UZ33092 -doba trvání 1.2.2023-30.11.2025 reg.č. CZ.02.02.XX/00/22_003/0003179- proj. ukončen v r. 2025, nyní očekáváme schválení uznatelných výdajů, tj. závěrečné monitorovací zprávy. 2. 1.585.857,79Kč na projekt "Šablony 2 OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka" UZ143133092 ze SR + 143533092 z EU celk.95%) - doba trvání 1.12.2025 - 31. 7. 2028, reg. č. CZ.02.02.XX/00/24_035/0013631 ve výši celé poskytn uté zálohy a prostředky z účelového příspěvku na spolufinanc. Šablon 2 OP JAK z rozp. zřizovatele (5%-UZ1431) ve výši skutečných nákladů za 1.12.2025 - 31.3.2026 = 6.901,99Kč. K 31.3. zde evidujeme rovněž čerpání účelové dotace na PVV (UZ33353) Platy pedagog. ve výši 7.414.179,24Kč (účet 6720310), čerpání účel. provozního příspěvku na Platy nepedagogů (změna financování od 1.1.2026) UZ83 akce 2067 (v účet. UZ83002067) ve výši skutečných nákladů za 1.Q.2026 1.300.862,94 Kč (úč.6720521), čerpání účelového provozního příspěvku UZ83 akce 1965 na Podporu činnosti škol. metodika prevence za 1.1.-31.3. ve výši 23.017,69Kč -UZ19650083 (úč. 6720525) a čerpání účelového provozního příspěvku na Bezpečnostní analýzy ve školách UZ83 akce 2063 ve výši čerpání r. 2025 tj. 20.000,-Kč -v účet. UZ20630083. | 14160575.71 |
| DII.8 | Dlouhodobý závazek -jedná se o dlouhodobé přijaté zálohy na projekty v rámci grantu ERASMUS+ poskytnuté DZS - (přepočet kurzem 24.245Kč/1€):1. UZ3306 ve výši I.zálohy = 80% schváleného grantu 40464€=981.049,68Kč, předpokládaná doba trvání 1.6.2024-31.5.2026, grant. dohoda č. 2024-1-CZ01-KA121-SCH-000203306, 2. UZ683 ve výši zálohy = 80% schváleného grantu 47443,2€=1.150.260,38Kč. předpokládaná doba trvání 1.6.2025-31.8.2026, grant. dohoda č. 2025-1-CZ01-KA121-SCH-00335683 . Rovněž zde evidujeme zálohu ve výši 1.678.446,-Kč na projekt spolufin. ESF-"Šablony OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka", doba trvání 1.2.2023-30.11.2025 (do 31.3. neproběhlo ze strany MŠM T závěrečné vyúčtování), reg.č. CZ.02.02.XX/00/22_003/0003179, zálohu ve výši 1.585.857,79Kč (95% celkové výše nákl.projektu) na projekt spoluf. ESF (část SR+EU) "Šab lo ny 2 OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka" schválená doba trvání 1.12.2025-31.7. 2028, reg. č. CZ.02.02.XX/00/24_035/0013631 + záloha na spoluf. tohoto projektu z r ozp. JMK ve výši 83.466,21Kč (5% celkové výše nákl.) a zálohu ve výši 36.000,-Kč -účelový provozní přísp. od zřizovatele na šk.r. 2025/2026-participativní rozpočet na akci Vylepši si školu (UZ83 akce 1992). | 5515080.06 |
| D.III.37 | Zde účtován odhad spotřeby el. energie, zemního plynu za 03-2025 a odhad vodného, stočného a srážk. vody za 26.-31.3. a odha d nákladů za službu -údržba SW Moodle za 03-2026=k 31.3. nevyfakturováno. | 146021.10 |
| D.III.38 | Závazek - příspěvek zaměstnancům z FKSP za 03-2025-spoření na stáří. | 5250.00 |
| B.II.9 | Pohledávka za zaměstnancem - záloha v hotovosti poskytnutá učiteli na výdaje za vstupné za žáky na exk. Olomouc | 5000.00 |
| B.II.30 | Zde evidujeme náklady za 2.-4.Q.2026-10.879,11Kč - služba udržba SW ISIC PORT + 69.126,75Kč - svoz odpadu | 80005.86 |
| D.III.20 | Závazek k JMK-nařízený odvod investičních prostředků do IF JMK za r. 2026 | 851000.00 |
| D.III.11 | Závazek k zaměstnancům -příspěvek dle Účastnických smluv na mobilitu jednotlivců z grantu ERASMUS+ 4.obd. UZ683 | 40246.70 |
| D.III.36 | výnosy příštích období = provozní bezúčelový příspěvek na 04-12/2026 | 3448000.00 |
| K položce | Doplňující informace k položkám výkazu zisku a ztráty | Částka |
|---|---|---|
| B.I.2 | V rámci hlavní činnosti se jedná o výnosy za potraviny (1.178.181,-) a režijní a mzdové náklady za stravování žáků ZŠ (179.004,- + 566.846,-), dále výnosy -úhrada za služby žákům- úhrada od žáků za ISIC karty (800,-), úhrada za čipy na obědy (364,-), úhrada žáky za akce (6 akcí = 1.256.190,-. ( Ve sl. Hospodářská činnost = účet 602= 68.181,,-Kč-jedná se o výnosy za obědy odebrané cizími strávníky a na úč.603= 123.020,-Kč- výnosy za pronájem tělocvičny, učebny a místa pro automat na balené potraviny). | 3181385.00 |
| B.IV.2 | Rozbor výnosů na účtu 672 k 31.3.2026: výnosy z provozních příspěvků celkem 2.418.616,23Kč, z toho výnos z provoz. příspěvku bez účelového určení od zřizovatele celkem 1.089.000,36Kč (úč. 6720510), z toho 0,36Kč zaúčtováno na základě rozhodnutí zřizovatele ve finančním vypořádání za r. 2025 -Usnesení Zastup. JMK č. 772/26/Z9 ponechat zůstatek z účelového provozního příspěvku na r. 2025-Podpora činnosti školních metodiků prevence- jako příspěvek na provoz bez účelového určení , výnos ve výši skutečných nákladů z provozních příspěvků účelově určených, a to: na Podporu činnosti školních metodiků prevence v r. 2026 UZ83 akce 1965 =23.017,69Kč (úč. 6720525), na spolufinancování 5% nákl. proj. Šablony 2 OP JAK UZ1431 =5.735,24Kč (úč.6720550) a na Platy nepedagogů UZ83 akce 2067 (změna financování od r. 2026)ve výši nákl. za 1-3/2026 = 1.300.862,94Kč (úč.6720521) . Výnosy ze SR celkem ve výši skutečných nákladů z UD SR v celkové výši 7.765.985,40 Kč, z toho 7.414.179,24Kč (úč.6720310)=výnos z dotace na přímé výdaje ve vzdělávání (UZ33353) -Platy pedag. , dale čerpáno z RF 414- 20.950,81Kč + 88.018,65Kč (úč. 6720351, 6720352)=výnosy SR+ESF z účel. dotace ze SR -projekt "Šablony 2 OP JAK Gymnázium T. G. Masaryka Zastávka", schválená doba trvání projektu 1.12.2025-31.7.2028, spolufin. z ESF, reg.č. CZ.02.02.XX/0.0/24_035/00 13631 a na úč. 6720800 uvádíme výnos z transferu ze zahraničí ve výši 242.836,70Kč - jedná se o výnos ve výši skutečných nákladů za 01-03/2026 z prostředků poskytnutých v měně € na akce v rámci grantů ERASMUS+4.období, schválení doba trvání 1.6.20253-31.8.2026, grant dohoda č. 2025-1-CZ01-KA121-SCH-00035683 (k rozlišení v účetnictví zadán UZ683). | 10184601.63 |
| C.2 | Výsledek hospodaření hlavní činnosti: zisk ve výši 33.214,28Kč je tvořen především úsporou na rozpočtovaných prostředcích na opravy, neboť větší opravy se uskuteční až v době hlavních školních prázdnin. Naopak vyšší čerpání rozpočtu evidujeme u spotřeby zemního plynu (kazdoročně bývá spotřeba za 1.Q. ve výši přes 40% rozpočtované částky z důvodu klimatických podmínek). K 31.12. předpokládádme vyrovnaný okruh nákladů a výnosů, budou užity rozpočtované prostředky peněžních fondů (RF tvořeného ziskem, IF jako doplňkový zdroj na opravy majetku, popř. FO) a případně i zisk DČ. | 33214.28 |
| C.2 | Výsledek hospodaření doplňkové činnosti: zisk ve výši 15.045,38Kč. K 31.3. jsme provozovali 4 okruhy povolené doplňkové činnosti, a to: ORG1001-pronájem tělocvičny , ORJ1003- pronájem učebny, ORG1005-příprava obědů pro cizí strávníky a ORG1006-pronájem místa -automat na balené potraviny. Každý jednotlivý okruh DČ vykazuje k 31. 3. zisk. | 15045.38 |
| B.II.2. | Zde účtovány úroky z účtů od banky (cashpooling- daň z těchto úroků účtována na úč. 591 - ve výši 5.536,55Kč ř. A.5.I). | 26364.52 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| A.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 66846.71 |
| A.II. Tvorba fondu | 69029.98 |
| 1. Základní příděl | 69029.98 |
| 2. Splátky půjček na bytové účely poskytnutých do konce roku 1992 | 0.00 |
| 3. Náhrady škod a pojistná plnění od pojišťovny vztahující se k majetku pořízenému z fondu | 0.00 |
| 4. Peněžní a jiné dary určené do fondu | 0.00 |
| 5. Ostatní tvorba fondu | 0.00 |
| A.III. Čerpání fondu | 49524.00 |
| 1. Půjčky na bytové účely | 0.00 |
| 2. Stravování | 10344.00 |
| 3. Rekreace | 13530.00 |
| 4. Kultura, tělovýchova a sport | 0.00 |
| 5. Sociální výpomoci a půjčky | 0.00 |
| 6. Poskytnuté peněžní dary | 5000.00 |
| 7. Úhrada příspěvku na penzijní připojištění | 16100.00 |
| 8. Úhrada části pojistného na soukromé životní pojištění | 0.00 |
| 9. Ostatní užití fondu | 4550.00 |
| A.IV. Konečný stav fondu | 86352.69 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| D.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 2601811.38 |
| D.II. Tvorba fondu | 0.00 |
| 1. Zlepšený výsledek hospodaření | 0.00 |
| 2. Nespotřebované dotace z rozpočtu Evropské unie | 0.00 |
| 3. Nespotřebované dotace z mezinárodních smluv | 0.00 |
| 4. Peněžní dary - účelové | 0.00 |
| 5. Peněžní dary - neúčelové | 0.00 |
| 6. Ostatní tvorba | 0.00 |
| D.III. Čerpání fondu | 351806.16 |
| 1. Úhrada zhoršeného výsledku hospodaření | 0.00 |
| 2. Úhrada sankcí | 0.00 |
| 3. Posílení fondu investic se souhlasem zřizovatele | 0.00 |
| 4. Časové překlenutí dočasného nesouladu mezi výnosy a náklady | 0.00 |
| 5. Ostatní čerpání | 351806.16 |
| D.IV. Konečný stav fondu | 2250005.22 |
| Položka | Běžné období |
|---|---|
| F.I. Počáteční stav fondu k 1.1. | 709500.78 |
| F.II. Tvorba fondu | 282309.00 |
| 1. Peněžní prostředky ve výši odpisů hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku prováděné podle zřizovatelem schváleného odpisového plánu | 282309.00 |
| 2. Investiční příspěvek z rozpočtu zřizovatele | 0.00 |
| 3. Investiční dotace ze státních fondů a jiných veřejných rozpočtů | 0.00 |
| 4. Ve výši příjmů z prodeje svěřeného dlouhodobého hmotného majetku | 0.00 |
| 5. Peněžní dary a příspěvky od jiných subjektů | 0.00 |
| 6. Ve výši příjmů z prodeje majetku ve vlastnictví příspěvkové organizace | 0.00 |
| 7. Převody z rezervního fondu | 0.00 |
| F.III. Čerpání fondu | 0.00 |
| 1. Pořízení a technické zhodnocení hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku, s výjimkou drobného hmotného a nehmotného dlouhodobého majetku | 0.00 |
| 2. Úhrada investičních úvěrů nebo půjček | 0.00 |
| 3. Odvod do rozpočtu zřizovatele | 0.00 |
| 4. Navýšení peněžních prostředků určených na financování údržby a oprav majetku, který příspěvková organizace používá pro svou činnost | 0.00 |
| F.IV. Konečný stav fondu | 991809.78 |
| Číslo | Položka | Období běžné brutto | Období běžné korekce | Období běžné netto | Období minulé |
|---|---|---|---|---|---|
| G. | Stavby | 50559844.63 | 28691127.00 | 21868717.63 | 22121452.63 |
| G.1. | Bytové domy a bytové jednotky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.2. | Budovy pro služby obyvatelstvu | 50026156.63 | 28341575.00 | 21684581.63 | 21934721.63 |
| G.3. | Jiné nebytové domy a nebytové jednotky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.4. | Komunikace a veřejné osvětlení | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.5. | Jiné inženýrské sítě | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| G.6. | Ostatní stavby | 533688.00 | 349552.00 | 184136.00 | 186731.00 |
| Číslo | Položka | Období běžné brutto | Období běžné korekce | Období běžné netto | Období minulé |
|---|---|---|---|---|---|
| H. | Pozemky | 325295.40 | 0.00 | 325295.40 | 325295.40 |
| H.1. | Stavební pozemky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.2. | Lesní pozemky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.3. | Zahrady, pastviny, louky, rybníky | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| H.4. | Zastavěná plocha | 109902.40 | 0.00 | 109902.40 | 109902.40 |
| H.5. | Ostatní pozemky | 215393.00 | 0.00 | 215393.00 | 215393.00 |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| I. | Náklady z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| I.1. | Náklady z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 64 | 0.00 | 0.00 |
| I.2. | Ostatní náklady z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| Položka | Název položky | Období běžné | Období minulé |
|---|---|---|---|
| J. | Výnosy z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |
| J.1. | Výnosy z přecenění reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji podle § 64 | 0.00 | 0.00 |
| J.2. | Ostatní výnosy z přecenění reálnou hodnotou | 0.00 | 0.00 |